Kayah – pochodzenie polskiej gwiazdy muzyki

Michał Wójtowicz

Każdy zna Kayah. Pochodzenie tej gwiazdy to temat, który budzi ciekawość. Urodzona jako Katarzyna Magda Rooijens szybko stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego show-biznesu. Przygotuj się na nieznane fakty o jej korzeniach!

kayah pochodzenie

Kayah – pochodzenie i młodość

Prawdziwe imię Kayah to Katarzyna Magda Rooijens, urodzona jako Szczot w 1967 roku w Warszawie. Jakie jest pochodzenie Kayah? To rodzina o mieszanych korzeniach – matka była Polką, a ojciec Żydem. Kiedy miała 11 lat, ojciec opuścił rodzinę, a ona sama dorastała u dziadków w Białymstoku. Młoda Kayah miała marzenia o karierze archeologa, ale w końcu zdecydowała się na ścieżkę muzyczną.

Początki kariery muzycznej Kayah

Kariera muzyczna Kayah rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy nawiązała współpracę z Kostkiem Joriadisem. W 1986 roku zdobyła popularność dzięki utworowi „Mówię ci, że…” nagranym z zespołem Tilt. W 1988 roku Kayah zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała utwór „Córeczko”.

Rozpoznawalność Kayah i sukcesy na polskiej scenie muzycznej

Zasłużone uznanie przyniósł Kayah album „Kamień” z 1995 roku, będący jej pierwszym autorskim dziełem. W ciągu kolejnych lat artystka wydała łącznie 12 albumów, z których trzy dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych w Polsce. Kayah zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Bursztynowego Słowika i Złotą Superjedynkę.

Fot. Ja Fryta via Wikipedia, CC BY-SA 2.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: