Tomasz Linette, pochodzenie. Gdzie urodził się tata znanej tenisistki?

Aleksandra Nabierzyńska

Trudno zliczyć wszystkie wywiady, jakich na początku roku udzielał Tomasz Linette. Pochodzenie nie było w nich często poruszanym tematem, dlatego internauci zaczęli intensywnie przeszukiwać internet. Zobacz, co można znaleźć na ten temat!

Reprezentowanie Polski nie musi być równoznaczne z posiadaniem polskich korzeni. Wiele zależy też od tego, jak nisko zejdzie się po gałęziach drzewa genealogicznego. Pochodzenie Tomasza Linette (i jego bardziej znanej córki Magdy) często wiązano z rodziną piłkarza Karola Linetty’ego. Jednak wszystko wskazuje na to, że to jedynie przypadkowa zbieżność brzmienia wielkopolskich nazwisk. Choć Wielkopolska to tylko część prawdy.

Skąd pochodzi Tomasz Linette? Miejsce urodzenia

Tomasz Linette pochodzi z Polski, najprawdopodobniej z Poznania. Akurat miasta rodzinnego nie jesteśmy całkiem pewni, gdyż:

  • w żadnej rozmowie nie padła ta kwestia, a przecież miejsce urodzenia Magdy nie musi być takie samo, jak w przypadku jej matki czy ojca, tj. Beaty i Tomasza Linette;
  • pochodzenie to temat kompletnie niezwiązany z meritum;
  • w sieci można znaleźć informacje o dwóch liniach rodziny Linette – poznańskiej oraz gnieźnieńskiej.

Niektórzy zastanawiali się, czy Tomasz Linette nie pochodzi przypadkiem z Niemiec, Francji albo któregoś z krajów niemiecko- lub francuskojęzycznych. W tych spekulacjach jest małe ziarnko prawdy.

Tomasz Linette – pochodzenie nazwiska

Pan Leszek Kabaciński przeprowadził żmudne poszukiwania rodzinnych korzeni i doszedł do ciekawych wniosków na temat przeszłości familii Linette, z której pochodzi Magda i jej ojciec Tomasz. Nazwisko Linette prawdopodobnie pochodzi od jednego z żołnierzy Napoleona, który osiedlił się w Wielkopolsce i został nauczycielem języka francuskiego. Są jednak jeszcze starsze tropy, pochodzące z ok. 1780 roku. Być może jacyś Francuzi przybyli tu parę pokoleń wcześniej.

Nadanie kiedyś komuś takiego, a nie innego ma najpewniej związek z wykonywanym zawodem – w średniowiecznej Francji była to powszechna praktyka. Linette po francusku oznacza mniej więcej ziarno lnu. Wychodzi na to, że jeden z przodków Tomasza uprawiał len.

Z czego znany jest Tomasz Linette

Pochodzenie nazwiska niewątpliwie stanowi interesującą ciekawostkę. Pan Tomasz stał się znany trochę mimo woli – boom medialnego zainteresowania na początku 2023 roku zawdzięcza swojej córce Magdzie Linette i jej tenisowym popisom. To on pomagał jej stawiać pierwsze kroki w tym sporcie, kiedy miała 5-6 lat. Choć obecnie trenerem Magdy jest Mark Gellard, to wkład Tomasza w jej osiągnięcia jest niepodważalny.

Do tej pory Magda Linette wygrała 3 turnieje WTA w grze pojedynczej (2020 – Hua Hin, 2019 – Bronx; 2014 – 125/Ningbo) oraz 2 w deblu (2022 – Charleston, Eastbourne). Wybuch zainteresowania Tomaszem Linette, pochodzeniem nazwiska etc. nastąpił po wielkoszlemowym Australian Open 2023, w którym Magda doszła do półfinału. To był znakomity rezultat, którego chyba nikt się nie spodziewał.Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: