Nina Terentiew. Pochodzenie, miejsce urodzenia, rodzice

Aleksandra Nabierzyńska

Młodsi telewidzowie mogą już nie pamiętać, kim jest Nina Terentiew. Pochodzenie dziennikarki budziło swego czasu spore kontrowersje – zupełnie niepotrzebnie. Sprawdź, jak przedstawiają się twarde fakty na ten temat!

nina terentiew pochodzenie

Nina Barbara Terentiew-Kraśko to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej telewizji. Jej życie prywatne było równie burzliwe, co kariera zawodowa. Nie była od urodzenia Niną Terentiew – pochodzenie zagraniczne to jednak czyste spekulacje, które nie mają żadnego potwierdzenia w faktach. Po prostu dziennikarka zyskała rozpoznawalność w czasie, gdy nosiła nazwisko pierwszego męża.

Skąd pochodzi Nina Terentiew?

Pochodzenie Niny Terentiew to temat, który często jest owiany mgiełką niejasności. Zdecydowanie jednak wiadomo, że jest Polką. Nazwisko panieńskie, rodowe Niny Terentiew to Arcimowicz – miano dobrze znane na terenie Polski już od zamierzchłych czasów, najprawdopodobniej pochodzi z kresów. Panią Terentiew została po ślubie z Robertem Terentiewem – publicystą, scenarzystą i reżyserem telewizyjnym, a przy okazji również działaczem opozycyjnym w PRL-u. Pomimo późniejszego rozwodu, Nina zdecydowała się pozostać przy nazwisku męża.

Kolejna część nazwiska to efekt związku z dziennikarzem Tadeuszem Kraśką. W ten sposób Nina Terentiew stała się macochą słynnego Piotra Kraśki. Choć to małżeństwo również nie przetrwało próby czasu, to znalazło swoje odbicie w oficjalnych, urzędowych danych personalnych gwiazdy.

Nina Terentiew – pochodzenie nazwiska rodziców, rodzinna miejscowość

Nina Terentiew urodziła się w Warszawie, 14 marca 1946 roku – wiadomo, że jej ojcem był Jerzy Arcimowicz. Informacje na temat matki są zdecydowanie bardziej enigmatyczne i skąpe. Z dostępnych w przestrzeni medialnej artykułów wiadomo tylko, że była Polką. Tym samym Nina Terentiew to Warszawianka z krwi i kości, pochodząca z rodziny o silnych polskich korzeniach.

Z czego znana jest Nina Terentiew?

Nina Terentiew-Kraśko jest ikoną polskiej telewizji. Jej kariera w Telewizji Polskiej rozpoczęła się w 1971 roku w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, gdzie przygotowywała program kulturalny „Pegaz”. Wyspecjalizowała się w prowadzeniu wywiadów i tworzeniu telewizyjnych formatów. Zaangażowała się między innymi w następujące programy:

  • XYZ;
  • Rozmowy z…;
  • Bezludna wyspa;
  • Zwierzenia kontrolowane;
  • Szansa na sukces.

Przez wiele lat pełniła różne funkcje w TVP2, zanim ostatecznie w 2006 roku zdecydowała się na rezygnację. Jej kariera nie skończyła się jednak na mediach publicznych. Od października 2006 do stycznia 2023 roku pełniła funkcję dyrektora programowego Polsatu. A słynny przydomek „caryca telewizji” nadał jej Tomasz Raczek, jeszcze w latach 90. XX wieku.

Fot. Serecki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0



Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: