Beata Tyszkiewicz – pochodzenie arystokratki, która podbiła polskie kino

Michał Wójtowicz

Chyba nikomu nie trzeba mówić, kim jest Beata Tyszkiewicz! Pochodzenie pierwszej damy polskiego kina pobudza wyobraźnię. Sprawdźmy, jak wpłynęło ono na jej karierę.

beata tyszkiewicz pochodzenie

Beata Tyszkiewicz – pochodzenie

Znakomita aktorka i barwna osobowość – tak w kilku słowach można opisać Beatę Tyszkiewicz. Pochodzenie wywodzące się od polskiej arystokracji nie zawsze było jednak jej atutem, mimo że obecnie rozbudza wyobraźnię fanów. Beata Maria Helena Tyszkiewiczówna przyszła na świat 14 sierpnia 1938 roku na warszawskim Wilanowie – w słynnym pałacu, który należał wtedy do rodziny Branickich. 

Pochodzi z hrabiowskiego rodu herbu Leliwa, jako córka hrabiego Krzysztofa Marii Tyszkiewicza i Barbary Rechowicz.

Od Wilanowa do światowych ekranów – droga do sławy

Jak udało się osiągnąć sukces Beacie Tyszkiewicz? Pochodzenie w czasach jej młodości mocno utrudniało życie przyszłej aktorce. Wojna spowodowała rozpad rodziny i trudności w adaptacji wśród rówieśników w szkole. Nie zniechęciło jej to jednak do podążania za swoimi marzeniami. Po studiach na Akademii Teatralnej w Warszawie rozpoczęła pracę w Telewizji Polskiej, gdzie zaczynała od roli inspicjentki.

Debiutowała w 1957 roku w filmie „Zemsta”, wcielając się w postać Klary. W latach 50. i 60. XX wieku, dzięki swojej pracy i talentowi, szybko stała się jedną z najpopularniejszych aktorek w Polsce. Nie ograniczała się jednak tylko do polskiego kina. Występowała także w produkcjach niemieckich, węgierskich, francuskich, a nawet indyjskich.

Choć wystąpiła w ponad stu filmach, zdecydowanie nie spoczywała na laurach. Ze względu na pochodzenie zazwyczaj obsadzono ją w rolach arystokratek oraz dystyngowanych dam.

Fot. Cezary Piwowarski via Wikipedia, CC BY-SA 4.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: