Enej – pochodzenie i inspiracje. Fascynujące fakty o polsko-ukraińskim zespole

Michał Wójtowicz

Enej – pochodzenie tego polsko-ukraińskiego zespołu jest niezwykle ciekawe. Powstały w 2002 roku w Olsztynie zespół zdobył serca słuchaczy swoją unikalną mieszanką folku, rocka, ska, punku i alternatywy. Odkryjmy, skąd czerpią inspiracje.

enej pochodzenie

Enej – początki zespołu

Enej pochodzi z Olsztyna, gdzie bracia Piotr i Paweł Sołoduchowie oraz ich przyjaciel Łukasz Kojrys zapoczątkowali przygodę z muzyką. Nazwa zespołu jest inspirowana ukraińską kulturą i początkowo budziła kontrowersje. 

Pochodzi ona od imienia Eneja, głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego, utworu będącego ukraińską interpretacją dzieła Wergiliusza.

Wzloty i osiągnięcia Enej

Pochodzenie Eneja i wizja zespołu doprowadziły do sukcesu na scenie muzycznej. Ich debiutancki album „Ulice” z 2008 roku zyskał popularność, a w 2010 roku dotarli do półfinału na Przystanku Woodstock. 

Rok 2011 przyniósł im pierwsze miejsce w programie „Must Be the Music. Tylko muzyka”, a ich utwór „Radio Hello” zdobył popularność na falach polskich i ukraińskich rozgłośni.

Sukcesy na festiwalach i zmiany składu

Unikalny styl Enej pozwolił na zdobycie wielu prestiżowych nagród na festiwalach i galach muzycznych. Piosenki takie jak „Skrzydlate ręce” czy „Tak smakuje życie” zdobyły tytuły „Przeboju roku”. W 2013 roku zespół zagrał po raz trzeci na Przystanku Woodstock, a ich album „Folkhorod” zdobył status platynowej płyty.

Fot. główna: EnejOficjalny via Wikipedia, CC BY-SA 4.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: