Anna Czartoryska – pochodzenie. Czy to prawdziwa księżniczka?

Michał Wójtowicz

Już nazwisko wskazuje, kim jest Anna Czartoryska. Pochodzenie aktorki i piosenkarki to wprawdzie tylko dodatek do jej działalności artystycznej. Jednak dziś weźmiemy pod lupę jej korzenie. Sprawdź, czy twoje przypuszczenia są słuszne!

anna czartoryska pochodzenie

Anna Czartoryska-Niemczycka to niezwykle barwna postać. Na swoją pozycję zapracowała przede wszystkim własnym talentem i wysiłkiem. Szlacheckie korzenie w polskiej rzeczywistości XXI wieku niczego nie załatwią. W przypadku Anny Czartoryskiej pochodzenie arystokratyczne jest po prostu faktem. To jednak jedynie ciekawostka. Nie wiążą się z tym żadne przywileje – przynajmniej od strony formalno-prawnej. Aczkolwiek wychowanie czy możliwości finansowe nie zależą już wyłącznie od „błękitnej krwi”.

Skąd pochodzi Anna Czartoryska?

Anna Czartoryska jest rodowitą Polką. Choć wyjeżdżała i mieszkała za granicą, to jej nieobecności były jedynie tymczasowe. To w naszym kraju odebrała swoje wykształcenie – ukończyła m.in. Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina i Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza.

A co ze szlacheckim rodowodem? Arystokratyczne pochodzenie Anny Czartoryskiej wynika z faktu, że jest potomkinią Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich, wpływowych postaci z przełomu XVIII i XIX wieku. Swoją rolę w historii odegrał również jeden z jej dziadków. Roman Czartoryski był aktywnym działaczem społecznym i politycznym, wspomagał powstańców styczniowych. Za to trafił do więzienia. Potem wyjechał do Anglii, był też wybierany do niemieckiego Parlamentu, gdzie wstawiał się za mieszkańcami Wielkopolski i wchodzącego w skład Prus Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Anna Czartoryska – pochodzenie, miejsce urodzenia, rodzice

Anna Czartoryska urodziła się 8 stycznia 1984 r. w Warszawie. Jest córką Stanisława Czartoryskiego i Ewy Minkowskiej. Ojciec był dyplomatą, matka śpiewaczką operową. Jak widać, rodzinne tradycje są wciąż żywe. Anna Czartoryska ma młodszego o dwa lata brata Michała.
Anna Czartoryska wychowywała się w stolicy naszego kraju, ale przez 6 lat mieszkała w Holandii, a następnie Norwegii. Jej tata wypełniał tam swoje dyplomatyczne obowiązki. A rodzina prędzej czy później zawsze do niego dołączała. 

Z czego znana jest Anna Czartoryska?

Anna Czartoryska zdobyła popularność jako aktorka i piosenkarka. Wydała dwa albumy studyjne i grała w wielu warszawskich teatrach. Ma na swoim koncie wiele ról filmowych i serialowych, najbardziej znane są role Pauliny Maj w „Nad Rozlewiskiem”, Xenii ze „Szpilek na Giewoncie” i Magdy z „Usta usta”. Wzięła również udział w popularnym polsatowskim show „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Na sławę Anny Czartoryskiej niewątpliwie wpłynęło burzliwe życie prywatne. Długo był w związku z Piotrem Adamczykiem, ale finalnie każde z nich poszło swoją drogą. Ania od 1 kwietnia 2013 roku jest żoną Michała Niemczyckiego. Para ma czworo dzieci – Ksawerego, Janinę, Antoniego oraz Stefana.

Fot. główna: Ja Fryta from Strzegom via Wikipedia, CC BY-SA 2.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: