Abelard Giza – pochodzenie stand-upera 

Michał Wójtowicz

Kim jest Abelard Giza? Pochodzenie kabareciarza budzi mnóstwo ciekawych domysłów. Z powodu niecodziennego imienia, egzotycznej urody oraz nazwiska, które kojarzy się z piramidami. Sprawdź, jakie są prawdziwe korzenie popularnego stand-upera!

abelard giza pochodzenie

Sam zainteresowany przyznawał (w żartach lub na serio), że wyjątkowo często przechodzi szczegółowe kontrole na lotniskach. Nie ma jednak sensu doszukiwać się związków pomiędzy islamskimi organizacjami terrorystycznymi a Abelardem Gizą. Pochodzenie artysty zdradza liczne powiązania ze sztuką. I zdaje się, że to liczne środki wyrazu oraz znane dzieła mocniej wpłynęły na twórczość kabareciarza, niż genetyka czy miejsce urodzenia.

Skąd pochodzi Abelard Giza?

To pytanie jest częstym gościem wśród plotkarskich dyskusji i rozważań. Abelard Giza urodził się w Gdańsku, ale od urodzenia mieszka w Pruszczu Gdańskim – z pochodzenia jest Polakiem. Wbrew domysłom, które w pierwszym odruchu kierują nasze myśli ku egipskim czy bliskowschodnim korzeniom, Abelard nie ma takich koneksji.

Imię Abelard jest rzeczywiście niecodzienne dla Polaka, ale to wynik rodzinnej tradycji i obietnicy, a nie odległego pochodzenia. Imię Abelard nadała mu matka, spełniając w ten sposób marzenie dziadka – artysty malarza, profesora Hugona Laseckiego, który tak chciał nazwać swojego syna. Jednak nie doczekał się męskiego potomka. W ślady seniora Laseckiego poszedł drugi z braci Gizów. Hugo nie dość, że otrzymał imię po dziadku, to jeszcze został malarzem.

Abelard Giza– pochodzenie rodziców, korzenie artysty

Abelard jest najstarszym synem Heloizy i Mirosława, pracownika Stoczni Gdańskiej. W dzieciństwie Abelard spędzał z tatą sporo czasu na składaniu modeli statków.

Podobno oryginalne imię przysparzało mu pewnych problemów w szkole. Koledzy przezywali go i robili sobie żarty, nazywając go m.in. Abą, Abelardzikiem, Abim czy Bobim. Ale mimo tych drobnych zaczepek Abelard był grzeczny. A odpowiedzi i cięte riposty na docinki z pewnością podbudowały jego kreatywność do satyrycznej twórczości. 

Z czego znany jest Abelard Giza?

Pochodzenie wyjaśnione, pora zatem przypomnieć, co naprawdę stoi za jego sukcesem. Abelard Giza to postać dobrze znana wszystkim miłośnikom polskiego kabaretu. Rozpoczął swoją przygodę ze sceną kabaretową w 1999 roku, kiedy to założył Kabaret Limo. Grupę współtworzyli m.in. Ewa Błachnio, Szymon Jachimek, Wojciech Tremiszewski czy Marcin Kulwikowski. Ostatecznie z końcem 2014 r. formacja zakończyła swoją wspólną działalność.

Giza ciągle rozwesela swoimi żartami i występami coraz więcej osób, a jego fanklub rośnie z dnia na dzień. Nie stroni przy tym od mocniejszych sformułowań i kontrowersyjnych tematów – zawsze klarownie, dosadnie wyraża swoje zdanie. Jest twórcą programów stand-upowych, takich jak:

  • Proteus Vulgaris;
  • Ludzie trzymajcie kapelusze;
  • Numer 3;
  • Piniata.

Współtworzył też serial Kryzys. W dorobku ma też teksty do magazynu satyrycznego Chichot i wielu formatów telewizyjnych. Mimo licznych zobowiązań zawodowych Abelard nie zapomina o życiu prywatnym. Jest szczęśliwym mężem fotografki Darii Zarówny-Gizy oraz ojcem dwóch córek, Mii i Idy. Rodzina Giza mieszka w pięknym domu w Pruszczu Gdańskim.

Fot. Ralf Lotys via Wikipedia, CC BY 4.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: