Freddie Mercury – pochodzenie. Rodzice, miejsce urodzenia

Aleksandra Nabierzyńska

Freddie Mercury – pochodzenie tej rockowej legendy to historia, która zasługuje na głębsze zrozumienie. Przeczytaj artykuł i zastanów się, jak różnorodne korzenie i kulturowe tło wpłynęły na życie i twórczość tego ikonicznego muzyka!

freddie mercury pochodzenie

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, kim jest i co osiągnął Freddie Mercury. Pochodzenie gwiazdy nie jest już tak powszechnie znane. Tymczasem miejsce urodzenia, korzenie etniczne i wyznanie rodziców to jedyna w swoim rodzaju mieszanka.

Skąd pochodzi Freddie Mercury?

Freddie Mercury tak naprawdę nazywał się Farrokh Bulsara. Przyszedł na świat 5 września 1946 roku w szpitalu rządowym w Stone Town (dawne centrum handlu niewolnikami) na Zanzibarze. Wówczas była to kolonia brytyjska, dziś wyspa stanowi terytorium Zjednoczonej Republiki Tanzanii.

Rodzina Mercury’ego mieszkała najpierw w Zanzibarze, potem także w Indiach, a w 1964 roku osiedliła się w Wielkiej Brytanii. Te przeprowadzki były kluczowe dla młodego Freddiego, który miał okazję zetknąć się z różnorodnymi kulturami i środowiskami, co bez wątpienia odbiło się na jego twórczości.

https://www.pinterest.com/pin/297800594120878626/

Freddie Mercury – pochodzenie rodziców

Rodzice Freddiego Mercury’ego, Bomi i Jer Bulsara, byli Parsami z Gudźaratu, wyznawcami zaratusztrianizmu. Parsowie to grupa etniczna wywodząca się od starożytnych Persów, zamieszkująca przede wszystkim Indie. Znana jest z głębokiej duchowości, co widać w wyznawanej przez nich monoteistycznej religii.

Zaratusztrianizm pochodzi z dawnych wierzeń ludów indoeuropejskich, żyjących na terenach obecnego północnego Iranu. Początki tej religii datuje się na 628–551 r. p.n.e. Sam Zaratusztra, kapłan i prorok, to postać niezwykle tajemnicza – historycy nie są w stanie ustalić, kiedy dokładnie żył, rozdźwięk między różnymi ustaleniami to ponad 5 tys. lat!  Muzułmanie nazywają jej wyznawców zaratusztrianizmu ognia, a świętą księgą tej wiary jest Awesta.

Gudźarat to drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach, leżący w północno-zachodniej części kraju. Stolicą Gudźaratu jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.

Wpływ pochodzenia na twórczość i styl Freddiego Mercury’ego

Wielokulturowe pochodzenie Freddiego Mercury’ego przyczyniło się do stworzenia niepowtarzalnej mieszanki wpływów w jego twórczości. Jego muzyka łączyła w sobie elementy rocka, popu, opery i muzyki indyjskiej. To właśnie te różnorodne inspiracje, które można wyłowić z jego korzeni, sprawiły, że stworzył niezapomniane utwory i zdobył serca milionów fanów na całym świecie.

Fot. kentarotakizawa via Flickr, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: