Elon Musk – pochodzenie. Skąd się wziął ekscentryczny wizjoner?

Michał Wójtowicz

Chyba mało kto nie słyszał o Elonie Musku. Pochodzenie sławnego i kontrowersyjnego miliardera jest równie ciekawe, co jego kariera. Ten niepowtarzalny przedsiębiorca ma historię godną Hollywood. Poznaj korzenie jednego z najbardziej wpływowych ludzi na naszej planecie!

elon musk pochodzenie

Trudno wymienić wszystkie biznesy i działania, za którymi stoi Elon Musk. Pochodzenie z pewnością mogło mu wiele ułatwić, choć sam bogacz się od tego odżegnuje. Twierdzi, że cały sukces i splendor jest wyłącznie jego zasługą – do tego stopnia, że dementował wypowiedzi ojca na temat finansowego wsparcia jednej z pierwszych firm. Jak jest naprawdę, wiedzą tylko sami zainteresowani. Niżej znajdziesz krótkie podsumowanie niezliczonych materiałów, jakie poruszały ten temat w przestrzeni medialnej.

Skąd pochodzi Elon Musk?

Można powiedzieć, że najsłynniejszy – a na pewno „najgłośniejszy”, bo niezwykle aktywy publicznie – bogacz jest prawdziwym obywatelem świata. Elon Musk posiada trzy obywatelstwa, gdyż pochodzi z Republiki Południowej Afryki, w przeszłości wyemigrował do Kanady, a od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Swoje zrobiła też narodowość jego rodziców.

Elon Musk – pochodzenie, miejsce urodzenia, rodzice

Elon Musk przyszedł na świat 28 czerwca 1971 roku w Pretorii, stolicy RPA, w rodzinie o zróżnicowanych korzeniach. Jego ojciec Errol Musk to „czystej krwi” Afrykaner, czyli potomek głównie holenderskich osadników z XVII wieku – z kolei matka Maye Musk to urodzona w Kanadzie Południowoafrykanka. Errol był między innymi politykiem, pilotem, żeglarzem, a także współwłaściciel kopalni szmaragdów w Zambii. Z kolei Maye zrobiła karierę jako modelka i dietetyczka. Muskowie rozwiedli się w 1979 roku.

Elon wyemigrował do rodziny matki, by uniknąć obowiązkowej służby wojskowej. Tam pracował m.in. na farmie, w tartaku, a także w dziale IT jednego z banków. Tak zaczęła się błyskotliwa kariera.

Z czego znany jest Elon Musk?

Pochodzenie z bogatej i wpływowej rodziny – nawet jeśli zgodnie ze słowami samego Elona wsparcie było minimalne i nijak nie pomogło – to na pewno nie zaszkodziło. Musk jest przede wszystkim znany jako założyciel, współzałożyciel lub właściciel wielu innowacyjnych firm. Jego nazwisko kojarzy się między innymi z takimi markami, jak:

  • PayPal, serwis do przesyłania pieniędzy przez internet;
  • SpaceX, firmą zajmującą się kosmicznymi technologiami;
  • Tesla, producent elektrycznych samochodów;
  • Neuralink, firma pracującą nad interfejsami mózg-komputer;
  • Boring Company, która specjalizuje się w kopaniu tuneli i potrzebnych do tego technologiach;
  • Twitter, serwis społecznościowy.

To tylko część biznesów, w które mniej bądź bardziej jest lub był zaangażowany nasz bohater. Elon Musk został również uznany za najbogatszego człowieka świata przez magazyn „Forbes” i agencję Bloomberg (w 2021 r.), co tylko potwierdza, jak znaczący jest jego wpływ na światowe trendy technologiczne i biznesowe. Wprawdzie stan jego majątku zmienia się jak w kalejdoskopie (z uwagi na notowania giełdowe jego przedsiębiorstw), to od dawna nie opuszcza ścisłej czołówki tych zestawień. Fani uważają go za wizjonera i geniusza, przeciwnicy mówią o nim jako szkodliwym egocentryku i megalomanie.

Fot. JD Lasica from Pleasanton, CA, US via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: