Edmund Fetting – pochodzenie legendy polskiego ekranu

Aleksandra Nabierzyńska

Edmund Fetting – pochodzenie tej legendarnej postaci polskiego kina ciekawi wielu. Czy wiesz, skąd wywodził się ten wybitny artysta?

edmund fetting pochodzenie

Edmund Fetting – pochodzenie i wczesne lata

Edmund Andrzej Fetting przyszedł na świat 10 listopada 1927 roku w stolicy Polski. Urodzony jako syn Stefanii i Edmunda Teodora Fettingów, młody Edmund dorastał na warszawskim Mokotowie. Czas II Wojny Światowej rodzina Fettingów spędziła na plebanii kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Baranowie, gdzie matka Edmunda miała rodzeństwo. Tutaj Fetting, nazywany przez znajomych Dudkiem, zaczął swoje pierwsze kroki artystyczne, tworząc amatorski teatrzyk z przyjaciółmi.

Edmund Fetting – muzyczne zamiłowania

Fetting od najmłodszych lat fascynował się jazzem. Nauczył się grać na fortepianie i akordeonie, dzięki swojemu bratu, który był pianistą. W latach 1947–1948 Edmund był współzałożycielem i liderem zespołu jazzowego „Marabut”. Grupa występowała w warszawskiej YMCA, a jej koncerty zapowiadał Leopold Tyrmand.

Edmund Fetting – początki w aktorstwie

Mimo pewnych przeciwności losu artysta się nie zraził i kontynuował swoje dążenia do kariery aktorskiej. Pochodzenie Edmunga Fettinga ułatwiło mu to zadanie. Rozpoczął studia w warszawskiej PWSA, które musiał jednak przerwać w 1949 roku. Powodem była surowa ocena ówczesnego rektora uczelni, Aleksandra Zelwerowicza, który uważał, że Fetting jest „zbyt smutny” dla teatru. Niezłomny Edmund nie poddał się jednak i w 1951 roku zdał egzaminy aktorskie.

Fot. główna: autor nieznany via Wikipedia, Public DomainZobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: