Dominika Ćosić – pochodzenie. Gdzie urodziła się dziennikarka?

Aleksandra Nabierzyńska

Telewidzowie i czytelnicy wieli różnych mediów doskonale znają Dominikę Ćosić. Pochodzenie dziennikarki, publicystki i pisarki budzi jednak zwiększone zainteresowanie – choćby z powodu pisowni nazwiska. Sprawdź, co wiadomo na ten temat!

Dominika Ćosić pochodzenie

Ciekawość jest zrozumiała, nawet jeśli bohaterka naszego tekstu niechętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia prywatnego i rodzinnego. W sieci można jednak znaleźć mnóstwo drobiazgów, które pozwalają ułożyć wystarczający obraz tego, kim jest Dominika Ćosić. Pochodzenie niewątpliwie – a przynajmniej wiele na to wskazuje – wpłynęło na jej kilka życiowych wyborów. Zwłaszcza kierunek studiów. Z takimi korzeniami i rodzicami po prostu musiało być łatwiej przyswajać wiedzę i język.

Skąd pochodzi Dominika Ćosić?

Dominika Ćosić pochodzi z Polski, aczkolwiek można znaleźć również informacje o tym, że pierwsze cztery lata swojego życia spędziła w niegdysiejszej Jugosławii. Jedno nie wyklucza drugiego – rodzice mogli wyjechać na jakiś czas na Bałkany wkrótce po jej narodzinach. Sama Dominika zawsze chętnie podkreślała swoją miłość do Polski oraz wiarę katolicką. A pod względem religii i wyznania państwa dawnej Jugosławii są niezwykle podzielona. Warto dodać, że dziennikarka od dawna mieszka i pracuje w Brukseli.

Dominika Ćosić – pochodzenie, miejsce urodzenia, rodzice

Dominika Ćosić urodziła się 25 września 1976 roku w Krakowie, a na miejscowym Uniwersytecie Jagiellońskim studiowała filologię serbsko-chorwacką. Domyślamy się, że nie uczyła się tych języków od podstaw na uczelni, ani nawet wcześniejszym etapie edukacji. Z pewnością miała mnóstwo okazji w dzieciństwie, by nauczyć się paru innych słowiańskich języków poza „ojczystym” polskim.

Cudzysłów powyżej został użyty jak najbardziej celowo – i dwuznacznie. Choć dziennikarka nie mówi wiele o swoich rodzicach, wiadomo, że jej matka ma polskie korzenie, a nietypowe nazwisko Dominika zawdzięcza ojcu z Jugosławii. Zdecydowanie pozostaje dumna z obu aspektów swojego pochodzenia, które w niepowtarzalny sposób wpłynęły na jej tożsamość.

Z czego znana jest Dominika Ćosić?

Pochodzenie nie ma tutaj wielkiego znaczenia. W swojej karierze dziennikarskiej Dominika Ćosić zasłynęła jako korespondentka wielu redakcji w Brukseli. Jest również autorką przewodnika „Bałkany”, powieści „Uśmiech Dalidy” i książki „Od Horyzontu do przewodnictwa”, która opisuje polską drogę do Unii Europejskiej. Jej pasja do Bałkanów była widoczna od 1998 roku, kiedy zaczęła zawodowo zajmować się tym regionem. Była m.in. korespondentką  tygodnika „Wprost”.

A z mniej chlubnych rzeczy – jej nazwisko pojawiło się w kontekście tzw. afery mailowej Dworczyka. Dziennikarka rzekomo doradzała premierowi i członkom rządu, jak „rozgrywać” potknięcia opozycji.

Fot. główna: TVP Info via Wikipedia, CC BY 3.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: