Miłość do sportu, czyli Berlusconi, Monza i futbol

Michał Wójtowicz

Były premier Włoch był nie tylko politykiem, ale również przedsiębiorcą i miłośnikiem sportu. Choć z Milanem kojarzy się najbardziej, dla Berlusconiego Monza była ostatnim piłkarskim projektem. Sprawdź szczegóły, czytając nasz tekst!

berlusconi monza

Berlusconi – Monza, czyli duet prawie doskonały

W 2018 roku Silvio Berlusconi, razem ze swoim bliskim sojusznikiem Adriano Gallianim, nabył włoski klub piłkarski Monza. Berlusconi, znany z miłości do futbolu i show-biznesu, wniósł do klubu swoje charakterystyczne podejście, przekształcając występującą wówczas w niższej lidze Monzę w drużynę pełną gwiazd. Od tej chwili miało to być prawdziwe Hollywood na boisku. 

Polityk zapowiedział, że zatrudni jedynie graczy posiadających paszport włoski, co miało być wyrazem jego głęboko patriotycznej postawy. Zapewniło to Monzy unikalną tożsamość wśród innych drużyn. Za rządów Berlusconiego Monza osiągnęła awans do Serie A, co było spektakularnym osiągnięciem. Włoscy kibice z niecierpliwością czekali na tę chwilę od lat, a Monza pod przewodnictwem Berlusconiego spełniła te oczekiwania.

Aby grali jeszcze lepiej

Jak motywował swoich zawodników Berlusconi? Monza miała otrzymać w nagrodę w postaci autobusu prostytutek. Wygrana z jedną z większych drużyn miała być doceniona przez prezesa klubu, który taką obietnicę złożył w 2022 roku podczas świątecznej kolacji zorganizowanej przez klub AC Monza. Berlusconi słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi oraz zamiłowania do hucznych zabaw z pięknymi kobietami.

Po zwycięstwie nad Juventusem były premier otrzymał, jak sam opowiadał, ponad 100 telefonów z prośbą o dotrzymanie obietnicy i wręczenie nagrody. 

Wielkim marzeniem Berlusconiego było utworzenie zespołu wielkiego, silnego, gotowego na kolejne zwycięstwa. Chciał podążyć śladami dowodzonego przez siebie Milanu, z którym przez lata święcił triumfy we Włoszech i Europie.

Fot. główna: European People’s Party via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: