Nie żyje Silvio Berlusconi! Były premier Włoch zmarł w wieku 86 lat

Aleksandra Nabierzyńska

Nie żyje Silvio Berlusconi! Były premier Włoch, a jednocześnie jeden z najbogatszych ludzi w tym kraju, do końca związany był ze światem polityki. W ostatnich dniach Berlusconi przebywał w szpitalu.

nie żyje silvio berlusconi

Śmierć Silvio Berlusconiego została potwierdzona przez włoską agencję Ansa. Polityk zmarł w poniedziałek 12 czerwca 2023 w szpitalu San Raffaele w Mediolanie. Oznacza to koniec pewnej epoki w politycznym życiu Włoch. Mimo wielu skandali, które wywołał, stanowił prawdziwą ikonę swoich czasów. Cieszył się zaufaniem mieszkańców Italii – wyborcy wiele mu wybaczali, o czym świadczy fakt, że wielokrotnie pełnił najwyższe funkcje w państwie.

Silvio Berlusconi nie żyje – co było powodem?

Według niepotwierdzonych informacji przyczyną śmierci Silvio Berlusconiego mogły być problemy z układem oddechowym oraz krążenia byłego premiera Włoch. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie podano oficjalnych powodów odejścia. Polityk od piątku był hospitalizowany i przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. To nie pierwszy raz, kiedy Berlusconi trafił do szpitala. W ostatnich latach takie sytuacje miały miejsce kilkakrotnie.

Silvio Berlusconi był leczony w mediolańskim szpitalu na zapalenie płuc na przełomie kwietnia i maja. Choroba była prawdopodobnie wynikiem przewlekłej białaczki, na którą cierpiał.

Śmierć Silvio Berlusconiego. Kim był?

Silvio Berlusconi jest kojarzony przede wszystkim jako były włoski premier. Ten urząd pełnił aż trzy razy pomiędzy rokiem 1994 a 2011. Był też parlamentarzystą włoskim oraz europejskim, a od 2022 roku senatorem. Berlusconi pełnił również funkcję lidera partii Forza Italia.

Silvio Berlusconi, urodzony 29 września 1936 roku w Mediolanie, był z wykształcenia prawnikiem, ale jego kariera zaczęła się od działalności w branży budowlanej. Z czasem skupił się na mediach – stworzył pierwszą we Włoszech prywatną telewizję. 

Pierwszy rząd pod przewodnictwem Berlusconiego powstał w 1994 roku, kiedy jego partia, Forza Italia, zdobyła 21 procent poparcia w wyborach i Berlusconi zasiadł w Izbie Deputowanych. Jego pierwszy mandat jako premiera trwał jednak niecały rok. Po wyborach w 2001 roku powrócił do tej roli na pięć lat, a potem ponownie w 2008 roku. Jednak kariera polityczna Berlusconiego nie była wolna od kontrowersji. Oskarżono go i skazano między innymi za oszustwa podatkowe. Był też uwikłany w kilka skandali obyczajowych. 

Silvio Berlusconi, dzięki swojemu imperium medialnemu, zgromadził znaczny majątek. W 2018 roku magazyn Forbes umieścił go na liście najbogatszych ludzi świata, na 190. miejscu, oceniając jego majątek na około 8 miliardów dolarów.

Fot. główna: paz.ca via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: