Nie żyje Kacper Tekieli! Tragiczna śmierć wybitnego alpinisty

Michał Wójtowicz

Nie żyje Kacper Tekieli – ta wiadomość zasmuciła całą Polskę. Mężczyzna zginął tragicznie podczas wspinaczki w szwajcarskich Alpach. Był nie tylko uznanym sportowcem, ale również mężem Justyny Kowalczyk.

nie żyje kacper tekieli

Wiadomość o tragicznej śmierci Kacpra Tekielego dotarła do nas w czwartkowe przedpołudnie (18 maja 2023). Informacja została oficjalnie potwierdzona przez dyrektora Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego Jerzego Natańskiego. Sportowiec miał jedynie 38 lat.

Kacper Tekieli nie żyje! Co się stało?

Śmierć Kacpra Tekielego to kolejna ogromna strata, jaką poniósł polski alpinizm. Mężczyzna zginął w szwajcarskich Alpach podczas wspinaczki – został przysypany przez lawinę. Jego ciało odnaleziono w czwartek rano (18 maja). Szczegóły tego zdarzenia są nieznane. Do Szwajcarii pojechał, by zdobywać czterotysięczniki. Obserwatorów w mediach społecznościowych informował o udanym wejściu między innymi na Bishorn (4153 m), Weissmies (4017 m) oraz Lagginhorn (4010 m).

Podczas wyprawy towarzyszyli mu żona Justyna Kowalczyk-Tekieli oraz synek Hugo.

Kacper Tekieli – kariera alpinisty

Informacja o tym, że Kacper Tekieli nie żyje, była ogromnym ciosem dla świata sportu. To kolejny człowiek gór, który zginął przez swoją miłość do nich. Sportowiec mógł pochwalić się bardzo dużymi sukcesami w swojej dziedzinie. Tatry nie miały przed nimi tajemnic, przeszedł kilkaset dróg wspinaczkowych oraz znaczną część najważniejszych ścian górskich. Wspinał się też w Alpach oraz Himalajach.

Osiągnięciem, które przyniosło mu światowy rozgłos, było pokonanie północno-wschodniej ściany Eigeru drogą Laupera bez użycia liny. Tego wyczynu dokonał 13 listopada 2019 roku. Kilka miesięcy wcześniej udało mu się zdobyć podwójny trawers Matterhorn. Trzy lata temu był nominowany do najbardziej prestiżowego wyróżnienia w alpinistycznym świecie – nagrody Piolet d’Or za wejście nową drogą na Snovasskjerdingan.

Kacper Tekieli był również certyfikowanym instruktorem wspinaczkowym.

Kacper Tekieli – życie prywatne

Kacper Tekieli pochodził z Gdańska, prywatnie był mężem olimpijki i biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk. Parę łączyła wspólna pasja do gór oraz sportu, pobrali się 24 września 2020 r. Niespełna rok później na świat przyszedł ich synek Hugo.

Śmierć Kacpra Tekielego w Szwajcarii to ogromna tragedia. Sportowiec dołączył do grona utalentowanych alpinistów i wspinaczy, którzy stracili życie, oddając się swojej pasji.

Fot. zrzut ekranu z filmu „Kacper Tekieli – Jak przewiązać się przez stanowisko?” via YouTube.com – Mountain Climbing SchoolZobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: