Mohammed bin Salman – majątek. Ile ma arabski szejk i następca tronu?

Michał Wójtowicz

Nikt nie wie na pewno, ile jest warty osobisty majątek Mohammeda bin Salmana. Książę koronny Arabii Saudyjskiej nie stroni od wydatków, ale też w kraju prowadzi wiele kontrowersyjnych działań. Sprawdź, co pisały media na temat jego bogactwa!

mohammed bin salman majątek

Trudno zliczyć wszystkie imiona i tytuły, pod jakimi znany jest dziedzic naftowej potęgi. Majątek Mohammeda bin Salmana niewątpliwie liczony jest w miliardach amerykańskich dolarów. Problemy pojawiają się momencie, kiedy próbuje się poznać przynajmniej szacunkowe sumy. Żadna nie jest w 100% pewna, ale przynajmniej dają pewne pojęcie o bogactwie księcia.

Skąd pochodzi majątek Mohammeda bin Salmana?

Zapewne już od urodzenia nasz bohater opływał w dostatek, jednak rodzina zadbała, by przyszły król nie był ignorantem w biznesie i zarządzaniu. Droga do majątku Mohammeda bin Salmana zaczęła się od sektora prywatnego. Po ukończeniu studiów, młody książę koronny zaczynał jako konsultant Komisji Ekspertów, współpracującej z rządem Arabii Saudyjskiej. Przez pewien czas był doradcą politycznym swojego ojca, Salmana ibn Abdy, gdy ten był gubernatorem prowincji Rijad. Dzięki umiejętnościom i zdobytemu doświadczeniu bin Salman mógł stopniowo wspinać się po szczeblach kariery, aż doszedł do pozycji ministra obrony w 2015 roku.

Kariera polityczna

Mohammed bin Salman nie tylko wykorzystał swoje zdolności i wiedzę do osiągnięcia sukcesu. Był również sztandarowym przykładem umiejętnego korzystania z okazji, które niosły ze sobą zawirowania polityczne. Kiedy zmarł następca tronu sułtan bin Abdulaziz, ojciec bin Salmana objął to stanowisko, uczynił swojego syna swoim prywatnym doradcą, co umożliwiło gromadzenie majątku Mohammeda bin Salmana i wpływów. Później był wicepremierem, wicenastępcą tronu, a 21 czerwca 2017 został ogłoszony następcą tronu i pierwszym wicepremierem w rządzie Arabii Saudyjskiej. I według specjalistów to on sprawuje faktyczną władzę w kraju.

Mohammed bin Salman – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Pod koniec 2018 roku majątek Mohammeda bin Salmana został oszacowany na 3 miliardy dolarów. Od tego jego fortuna znacząco wzrosła. Aktualnie osobiste bogactwo arabskiego szejka i księcia koronnego wycenia się na 5 miliardów dolarów. Widać tutaj, jak dynamicznie rośnie majątek arabskiego księcia. Całkiem możliwe, że to mocno niedoszacowana kwota.

Jak wzbogacił się Mohammed bin Salman?

W listopadzie 2017 roku książę zorganizował „czystkę” wśród wpływowych ludzi Arabii. Wszystkich zgromadził w hotelu Ritz Carlton w Rijadzie. Większość z nich była bliskimi krewnymi następcy tronu. Był wśród nich znany inwestor, książę Al-Waleed. Zatrzymani mieli być bici, upokarzani i nie zostali zwolnieni, dopóki nie zrzekli się części swojego majątku. Oficjalnie po tych wydarzeniach odzyskano kraju aktywa o wartości 107 miliardów dolarów. Nieoficjalnie tylko Al-Waleed był zmuszony zrzec się na rzecz Muhammada bin Salmana majątku o wartości 6 mld USD.

Wydatki Mohammeda bin Salmana 

Książę Arabii Saudyjskiej lubi otaczać się luksusem. Na liście jego wydatków są między innymi:

  • 299 milionów dolarów na zakup rezydencji Chateau Louis XIV we Francji;
  • włoski superjacht „Serene” za 500 milionów dolarów;
  • obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci za ponad 450 milionów dolarów.

Majątek Mohammeda bin Salmana i wpływy idą w parze. Mężczyzna w końcu rządzi krajem dominującym na rynku ropy naftowej. Na razie nic nie wskazuje, aby źródło bogactwa całej Arabii Saudyjskiej miało stracić na znaczeniu. Mohammed bin Salman, kiedy zapytany o swoje wydatki, odpowiedział: „Jeśli chodzi o moje prywatne wydatki, jestem osobą bogatą, a nie biedną. Jestem członkiem rządzącej rodziny, która istniała przez setki lat przed powstaniem Arabii Saudyjskiej”.

Fot. główna: Kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: