Michaił Chodorkowski – majątek. Ile miał i posiada dawny oligarcha?

Michał Wójtowicz

Majątek Michaiła Chodorkowskiego został w dużej części skonfiskowany po tym, gdy trafił do więzienia. Krytyka Władimira Putina w Rosji kosztuje. Jakie były straty? Sprawdź, jakie informacje na ten temat przedostawały się do mediów!

michaił chodorkowski majątek

Kiedyś był wziętym biznesmenem, z ambicjami przeprowadzenia głębokich reform w kraju. Obecnie bardziej koncentruje się na działalności obywatelskiej – sam stroni od słowa „polityka”. Trudno powiedzieć cokolwiek o tym, czy i ewentualnie w jaki sposób obecnie zarabia Michaił Chodorkowski. Majątek zgromadzony w przeszłości (a raczej to, co z niego pozostało) powinien jednak wystarczyć nie tylko jemu, ale i kilku kolejnym pokoleniom rodziny. Warto dodać, że jest filantropem i włącza się w różne akcje dobroczynne.

Skąd pochodzi majątek Michaiła Chodorkowskiego?

Nasz bohater był bardzo wpływowym i bogatym oligarchą. Jak zrobił karierę w radzieckim, a następnie rosyjskim systemie? Jeszcze w trakcie studiów podjął pracę w Instytucie Gospodarki Narodowej im. G. W. Plechanowa. Już wówczas dał się poznać jako osoba przedsiębiorcza – założył Naukowo-Techniczne Centrum Twórczości Młodzieży. Chodorkowski był odpowiedzialny m.in. za importowanie towarów z Zachodu. W 1989 roku jego organizacja założyła bank – Żyłsocbank, który później zmienił nazwę na Menatep.

W 1992 roku Chodorkowski otrzymał stanowisko p.o. wiceministra paliw i energetyki. 

Pomnożenie majątku Michaiła Chodorkowskiego

Prawdziwe bogactwo przyszło w 1997 roku, gdy jego bank nabył 45% akcji państwowej spółki naftowej Jukos. Zapłacił za nie od 250 do 400 mln USD, Menatep zaciągnął też na siebie dług Jukosu, który wynosił 3,5 mld USD. To pozwoliło na restrukturyzację spółki.

Po sześciu latach ciężkiej pracy Jukos przekształcił się w jednego z liderów światowego rynku energetycznego z kapitalizacją wynoszącą 40 mld USD. To w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu majątku Michaiła Chodorkowskiego. W 2003 roku planowano fuzję Jukosu z inną rosyjską spółką Sibnieft, co miało zaowocować powstaniem koncernu energetycznego o nazwie JUKSI. Transakcja nie doszła do skutku, a Chodorkowski stracił nie tylko stanowisko, ale też sporą część bogactwa.

Michaił Chodorkowski – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

W czasach, kiedy był uważany za jednego z najbogatszego człowieka Rosji, jego bogactwo szacowano na 15 miliardów dolarów. Jednak oligarcha na własnej skórze przekonał się, że zadzieranie z władzami kraju poważnie odbija się na finansach. Obecnie majątek Michaiła Chodorkowskiego wycenia się na 100 milionów USD. Aczkolwiek są to wyliczenia nieoficjalne. 

Z czego znany jest Michaił Chodorkowski?

Majątek Michaiła Chodorkowskiego wciąż musi robić wrażenie. Nawet jeśli obecnie jest tylko jednym z wielu milionerów w Londynie. Michaił Chodorkowski jest znany przede wszystkim z pozycji oligarchy i kierowania Jukosem. Mężczyzna często znajdował się w centrum skandali politycznych. W 2003 roku został aresztowany i oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Wielu uważało, że aresztowanie było wynikiem otwartego sprzeciwu wobec prezydenta Rosji, Władimira Putina. Chodorkowski spędził w więzieniu 10 lat, a po uwolnieniu natychmiast opuścił Rosję.

Fot. główna: Chatham House, London via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: