Marcin Janusz – pochodzenie. Gdzie urodził się popularny siatkarz?

Aleksandra Nabierzyńska

Kibice doskonale wiedzą, kim jest Marcin Janusz. Pochodzenie zawodnika u wielu z nich wywołało autentyczne zdziwienie, kiedy już zgłębili się w biografię swojego sportowego idola. Przekonaj się, co dokładnie wzbudziło ich zdumienie!

marcin janusz pochodzenie

Imię, nazwisko polskie wręcz do kwadratu, gra w naszej reprezentacji narodowej i rodzimej PlusLidze… Teoretycznie wszystko wydaje się proste i oczywiste. Jednak prawda jest bardziej złożona, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Pytania pojawiają się przy bliższym spojrzeniu na wygląd zewnętrzny Marcina Janusza – pochodzenie gracza wcale nie jest w pełni jednorodne. Co należy traktować wyłącznie w ramach ciekawostki.

Skąd pochodzi Marcin Janusz?

Marcin Janusz to rozgrywający reprezentacji Polski, jest zatem Polakiem – zarówno z uwagi na obywatelstwo, jak i pochodzenie, aczkolwiek płynie w nim trochę egzotycznej dla nas krwi. Trzeba jednak sięgnąć nieco głębiej do korzeni zawodnika. A historie rodzinne zawodnika są niezwykle ciekawe!

Marcin Janusz – pochodzenie, miejsce urodzenia, rodzice

Sportowiec urodził się 31 lipca 1994 w Nowym Sączu, gdzie też spędził większość swojego dzieciństwa. Ta malownicza małopolska miejscowość nie jest może znanym kolebką siatkarskich talentów, ale to właśnie tu przyszedł na świat ten niezwykle utalentowany zawodnik. Jego rodzice, oboje inżynierowie konstruktorzy, z pewnością zaszczepili w nim miłość do nauki i ciężkiej pracy. A skoro już rodzicach mowa, warto powiedzieć nieco więcej o ich pochodzeniu.

Ojciec Marcina, Jacek Janusz – dyrektor Wydziału Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu – urodził się w polskiej rodzinie, a matka Amal ma korzenie polsko-algierskie. To dziadek od strony mamy Marcina był Algierczykiem. Jak opowiadał pan Jacek w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”, Amal urodziła się w Polsce, ale gdy miała kilka lat, jej rodzina wróciła na jakiś czas do Algierii. Wróciła do kraju urodzenia na studia, gdzie w Krakowie poznała męża.

Z czego znany jest Marcin Janusz?

Pochodzenie może mieć związek z warunkami fizycznymi – 191 cm wzrostu z pewnością mu się przydaje. Marcin Janusz, znany jest przede wszystkim z gry w siatkówkę na najwyższym światowym poziomie. Swoją profesjonalną karierę zaczynał w roku 2011 i od tego czasu zdobył szereg prestiżowych nagród. W roku 2021 dołączył do „Dream Teamu” drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, choć wcześniej reprezentował barwy wielu znanych polskich klubów:

  • PGE Skra Bełchatów;
  • AZS Częstochowa;
  • Effector Kielce;
  • Trefl Gdańsk.

Podczas Gali 20-lecia Polskiej Ligi Siatkówki w 2022 roku został siatkarzem sezonu 2021/2022 PlusLigi. Do jego najważniejszych osiągnięć na arenie krajowej należy zaliczyć dwa Mistrzostwa Polski, trzy Puchary Polski, SuperPuchar Polski i dwukrotnie Ligę Mistrzów. W barwach reprezentacji zdobył także trzy medale Ligi Narodów (srebro 2021, brąz 2019 i 2022), drugie miejsce w Pucharze Świata 2019 oraz wicemistrzostwo świata w 2022 r. Zasłużony i ceniony, a przecież wciąż w swoim fizycznym prime Marcin Janusz jest prawdziwym ambasadorem polskiej siatkówki.

Fot. zrzut ekranu z filmu „Time out: Marcin Janusz” via YouTube.com – Polska SiatkówkaZobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: