Jerzy Schejbal – pochodzenie artysty. Kim jest?

Aleksandra Nabierzyńska

Skąd na scenie polskiej wziął się Jerzy Schejbal? Pochodzenie artysty nie powinno nikogo zaskoczyć. Chcesz dowiedzieć się, gdzie urodził się aktor i kim byli jego najbliżsi? Zajrzyj do naszego artykułu!

jerzy schejbal pochodzenie

Jerzy Schejbal – pochodzenie aktora teatralnego

Miłośnicy talentu aktora chcieliby zapewne poznać pochodzenie Jerzego Schejbala, dowiedzieć się o nim nieco więcej. Utalentowany artysta urodził się w 1946 roku w Nowym Sączu, skąd przeniósł się do Krakowa. Tam ukończył wydział aktorski na PWST. Także w Krakowie rozpoczął swoją karierę teatralną, początkowo grając w Teatrze Ludowym. Kim byli rodzice Jerzego Schejbala i skąd pochodzi jego nazwisko? Trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na temat rodziny aktora. Być może wynika to z chęci chronienia swojej prywatności.

Jerzy Schejbal jest związany z Vladkiem Shejbalem, polskim aktorem, który wyemigrował do Londynu i tam rozwijał swoją karierę. Jak mówi sam Jerzy Schejbal, Vladek był protoplastą rodu, a wymiana listów i znajomość z nim wpłynęła na postrzeganie teatru przez Jerzego. Cała rodzina aktora to artyści: muzycy, plastycy, malarze, architekci. Warto podkreślić, że także córki Jerzego Schejbala poszły w ślady ojca i obie zajęły się aktorstwem. Magdalena gra w filmach, Katarzyna wykłada na PWST w Krakowie i jest opiekunem statystów.

Jerzy Schejbal – życie związane z teatrem

Co warto wiedzieć o karierze Jerzego Schejbala? Aktor związany jest od samego początku z polskim teatrem, początkowo krakowskim, następnie lubelskim, poznańskim i wrocławskim. Od pewnego czasu jest aktorem Teatru Polskiego w Warszawie. 

Aktor z rozrzewnieniem wspomina czasy młodości spędzone w górach, czasem tęskni do życia z dala od zgiełku miasta. W młodości marzył, by zostać leśnikiem, jednak swoje losy związał ostatecznie ze sztuką.

Fot. główna: Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PLZobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: