Agnieszka Holland – pochodzenie kobiety kina moralnego niepokoju

Kaja Nowacka

Skąd jest Agnieszka Holland? Pochodzenie tej znanej na międzynarodowej arenie reżyserki może zaskoczyć. Sprawdź, kim byli rodzice nagradzanej artystki. Dowiedz się, jak urodzenie wpłynęło na sposób postrzegania świata.

agnieszka holland pochodzenie

Agnieszka Holland – pochodzenie i rodzina

Agnieszka Holland jest polską reżyserką i scenarzystką filmową. Urodziła się w 1948 roku w Warszawie. Jej rodzice byli polskimi Żydami – ojciec, Henryk Holland był dziennikarzem i socjologiem, matka, Irena Rybczyńska była dziennikarką, czynnie uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Rodzice Agnieszki rozwiedli się, a przyszła reżyser została przy matce. Ojciec Holland został oskarżony o zdradę stanu i wkrótce zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Córka bardzo przeżyła jego śmierć, miała wtedy 13 lat.

W jakiej atmosferze dorastała Agnieszka Holland? Pochodzenie z całą pewnością miało wpływ na wybór ścieżki życiowej artystki, a przynajmniej na wybór tematyki twórczości. Holland dorastała bowiem w otoczeniu związanym z żydowską kulturą. Choć ojciec nie był dla niej autorytetem (był ateistą i komunistą, nie celebrował żydowskich tradycji, nie wspominał o Holokauście), jednak to właśnie on zabierał ją na spektakle i podsuwał do czytania książki. 

Agnieszka Holland – najbardziej rozpoznawalna polska reżyserka

Jak tłumaczy sama reżyserka, każdy jej film wiąże się z jakimiś wydarzeniami z życia, przeżyciami, czy napotkanymi ludźmi. Czasem są to wspomnienia przyjemne, jednak często bolesne. Agnieszka Holland dorastała w powojennej Warszawie, na Powiślu. Lubiła bawić się w rycerzy i Indian, chciała być przywódcą. Mogła nim zostać jako reżyser, kreując własną rzeczywistość i rozdzielając role. Studia na wydziale reżyserii rozpoczęła w Pradze. 

Holland zyskała międzynarodowe uznanie jako niezależna reżyserka, a jej filmy zdobyły wiele nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Agnieszka Holland jest znana ze swojego wszechstronnego dorobku filmowego, który obejmuje zarówno filmy fabularne, jak i produkcje telewizyjne. Jej filmy często poruszają tematy społeczne, historyczne i polityczne, a także koncentrują się na silnych postaciach kobiecych. Jest jedną z najbardziej cenionych reżyserów w Polsce i na świecie.

Fot. główna: Martin Kraft via Wikipedia, CC BY-SA 3.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: