Pola Raksa – wykształcenie. Jakie szkoły kończyła uwielbiana aktorka?

Michał Wójtowicz

Wśród najjaśniejszych gwiazd polskiego kina zawsze znajdzie się miejsce dla Poli Raksy. Wykształcenie nie zawsze podkreśla się w różnych notkach biograficznych, co jest dla niej w pewnym stopniu krzywdzące. Poznaj edukacyjną ścieżkę tej niezapomnianej aktorki!

pola raksa

Rozpoznawana głównie jako seksbomba polskiego kina lat 60. i 70., Apolonia Raksa to kobieta nie tylko o ogromnym talencie aktorskim, ale także interesującej ścieżce edukacyjnej. Wykształcenie Poli Raksy nie jest tematem, który często pojawia się w mediach, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu aspektowi jej życia. Odkryjmy razem, jak kształtowała się akademicka droga tej wybitnej postaci.

Kim z wykształcenia jest Pola Raksa?

Pola Raksa z wykształcenia jest aktorką, ma solidną podbudowę do tytułowania się polonistką. Jednak jej ścieżka edukacji nie była prosta i oczywista – to nie nauka była przepustką do kariery. Było raczej odwrotnie, czyli to kierunek kształcenia został obrany na podstawie szans, które się przed nią pojawiły. A te były naturalnie związane przede wszystkim z jej urodą. Aczkolwiek Apolonia wielokrotnie pokazywała, że ma do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko ładną buzię i zgrabną figurę. Czy reżyserzy odpowiednio korzystali z pełnego spektrum jej talentów? To już pozostawiamy do oceny widzów.

Pola Raksa – wykształcenie, ukończone szkoły i uczelnie

Pola Raksa rozpoczęła swoją edukacyjną drogę w Jeleniej Górze, gdzie uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 4 oraz do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Następnie kontynuowała naukę w I Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. Po ukończeniu liceum, Pola Raksa rozpoczęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim – pomimo porzucenia studiów polonistycznych, Raksa nie zrezygnowała z dalszej edukacji, co zaowocowało jej wykształceniem aktorskim na łódzkiej PWSFTviT. Wyższą uczelnię z powodzeniem ukończyła w 1964 roku.

Z czego znana jest Pola Raksa?

Wykształcenie może i miało drugorzędne znaczenie, ale w połączeniu z wyglądem zaowocowało eksplozją popularności. Nie da się ukryć, że Pola Raksa jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w historii polskiego kina. Pierwszy duży sukces przyniósł jej film „Szatan z siódmej klasy”, który okazał się być jej debiutem filmowym. Jednakże największą sławę przyniosła jej rola Marusi w serialu „Czterej pancerni i pies”, który do dziś jest uznawany za jeden z największych sukcesów polskiej telewizji.

Oprócz tego, Pola Raksa zagrała w wielu innych cenionych filmach, w tym między innymi:

  • „Panienka z okienka”;
  • „Popioły”;
  • „Przygoda z piosenką”;
  • „Pogoń za Adamem”;
  • „Aria dla atlety” i wiele innych.

W 1993 r. zagrała ostatnią rolę filmową, a 4 lata później w teatrze – wycofała się też z życia publicznego. Nie udziela wywiadów, ale przez jakiś czas pisała o modzie na łamach „Rzeczpospolitej”. Po zakończeniu kariery aktorskiej zajmowała się też kostiumami oraz szeroko pojmowaną plastyką.

Fot. główna: Zofia Nasierowska via Wikipedia, Public DomainZobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: