Mick Jagger skończył 80 lat. Jak on to robi?!

Aleksandra Nabierzyńska

Przeboje, mnóstwo tras koncertowych. muzyka, która przetrwała próbę czasu i niezłomny duch rock'n'rolla - wszystko to towarzyszy Mickowi Jaggerowi, który 26 lipca obchodzi swoje 80. urodziny. Jagger, zaszczycony tytułem "Sir" przez królową Wielkiej Brytanii, to postać wyjątkowa nie tylko dla świata muzyki, ale i dla kultury na całym świecie.

mick jagger ma 80 lat jak on to robi

Na początku była muzyka

Mick Jagger, z domu Michael Philip Jagger, urodził się w 1943 roku w Dartford w Wielkiej Brytanii. Wychowany w rodzinie, gdzie matka była fryzjerką a ojciec nauczycielem wychowania fizycznego, od młodości miał kontakt z różnymi środowiskami. Mimo, że rozpoczął studia na prestiżowej London School of Economics, to jednak muzyka stała się dla niego najważniejsza.

Od coverów bluesowych do The Rolling Stones

Początki muzycznej kariery Micka Jaggera sięgają lat 50. i 60., kiedy tworzył zespół z Dickiem Taylorem. Ich twórczość bazowała na coverach utworów znanych bluesmanów. Wkrótce jednak, wraz z Brianem Jonesem i Keithem Richardsem, dał życie jednemu z najważniejszych zespołów w historii rocka – The Rolling Stones. To wokal Jaggera i styl gitarowy Richardsa stały się oznaką rozpoznawczą grupy, która obchodziła swoje 60-lecie w ubiegłym roku.

Polskie spotkanie z Mickiem Jaggerem

Fanów Micka Jaggera w Polsce nie brakuje. Jego zespół, The Rolling Stones, odwiedził nasz kraj aż pięć razy – w latach 1967, 1998, 2007 i 2018. Najbardziej zapadły w pamięć koncerty w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w 1967 roku, które miały duży wpływ na rozwój polskiej sceny muzycznej.

Wyróżnienia i nagrody

W swojej karierze Mick Jagger otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 1989 roku został wprowadzony do amerykańskiego Rock and Roll Hall of Fame, a w 2004 roku do brytyjskiej Music Hall of Fame razem z The Rolling Stones. W 2002 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki za zasługi dla muzyki popularnej, a trzykrotnie był laureatem Nagrody Grammy.

Źródło: rmf24.pl

Fot. ilustracyjne: Jerzy Bednarski via Wikipedia, CC BY-SA 4.0 / elements.envato.com/Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: