Marlena Milwiw – pochodzenie aktorki i jej triumf na scenach Wrocławia

Kaja Nowacka

Kim jest Marlena Milwiw? Pochodzenie tej wybitnej aktorki na pewno będzie dla ciebie zaskoczeniem! Koleje jej losów mogą posłużyć jako inspiracja dla niejednego scenarzysty oraz reżysera.

marlena milwiw pochodzenie

Marlena Milwiw – pochodzenie. Skąd trafiła do Wrocławia?

Co wiemy o Marlenie Milwiw? Pochodzenie aktorki nie jest żadną tajemnicą, jednak niewiele osób je zna. Marlena Milwiw, urodzona 22 września 1931 roku we Lwowie, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Po kilku latach w stolicy przeniosła się do Wrocławia, z którym była związana przez niemal całą karierę.

Od Lwowa przez Warszawę do Wrocławia – droga Marleny Milwiw

Mówiąc o Marlenie Milwiw, nie można nie wspomnieć o jej pasji do teatru. To właśnie on jest dla niej zarówno pracą, jak i hobby. Właśnie tutaj, na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego, można ją było oglądać w najbardziej wyrazistych rolach. W „Balladynie” w reżyserii K. Meissnera brawurowo wcieliła się w rolę Matki, balansując pomiędzy komizmem a tragedią. W „Bat Yam” stworzyła postać Heni – kobiety o skomplikowanym, dramatycznym losie.

Marlena Milwiw – więcej niż teatr

Poza teatrem Marlena Milwiw ma również na swoim koncie role filmowe. Jej debiut na dużym ekranie miał miejsce w 1962 roku, kiedy zagrała w filmie „Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Hasa. Przez wiele lat wykładała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, przekazując swoje doświadczenie kolejnym pokoleniom.

Marelna Milwiw prywatnie

Czy rodzinne miasto ukształtowało Marlenę Milwiw? Pochodzenie z pewności nie stanowiło przeszkody na drodze do kariery aktorskiej ani udanego życia prywatnego. Stworzyła artystyczną rodzinę – jej mąż, Adam Baron, był pisarzem, a syn oraz wnukowie są muzykami. Piotr Baron to saksofonista jazzowy, a Aleksander i Adam Milwiw-Baron to popularni członkowie grupy Afromental oraz Pink Freud.

Fot. zrzut ekranu z filmu „IX Wrocławska Księga Pamięci” via YouTube.com – Klub Muzyki i Literatury we WrocławiuZobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: