Tom Cruise – sekta. Związki gwiazdy ze scjentologami

Aleksandra Nabierzyńska

Z czym najmocniej kojarzy się Tom Cruise? Sekta scjentologów to jedno z pierwszych skojarzeń. Czy Cruise padł ofiarą manipulacji, czy może sam jest jej architektem? Zgłębiamy mroki tej tajemniczej historii!

tom cruise sekta

Kiedy na jaw wychodzą tajemnice Hollywood, trudno obojętnie przejść obok nich. Przecież chodzi o jedne z najjaśniejszych gwiazd show-biznesu. Czy jednak wszyscy widzimy tę samą stronę medalu? Przeniknijmy przez zasłonę tajemnicy, na przecięciu świata wielkiego ekranu i kontrowersyjnej scjentologii – sekty Toma Cruise’a.

Tom Cruise – sekta. Hollywoodzka ikona czy scjentologiczny apostoł?

Ta niewątpliwie jedna z najjaśniejszych gwiazd Hollywood, od początku lat 90. jest związany ze scjentologią, dla niektórych potężną sektą. Tom Cruise jest jedynie marionetką w rękach manipulatorów, czy może sam jest integralnym elementem tej machiny? Sprawdźmy, jak wielki wpływ wyznawana przez niego ideologia miała na jego karierę, ale przede wszystkim na życie prywatne.

Tom Cruise widziany przez pryzmat scjentologii

Scjentologia to dla Toma Cruise’a nie tylko wyznanie, ale swoista filozofia życia. Często podkreślał, że dzięki niej odnalazł spokój, szczęście i pełnię życia. To właśnie scjentologia stała się bronią, dzięki której pokonał swoje problemy.

Związek Cruise’a ze scjentologią nie pozostał bez echa. Przeciwnie, każdy kolejny krok gwiazdora analizowany był przez pryzmat tej kontrowersyjnej organizacji. Zarówno małżeństwo z Nicole Kidman, jak i jego kolejny związek z Katie Holmes, wzbudziły lawinę pytań dotyczących wpływu scjentologii na decyzje prywatne aktora.

Cruise nie jest pierwszym, ani jedynym wielkim nazwiskiem związanym ze scjentologią, ale nie ulega wątpliwości, że jego zaangażowanie przyczyniło się do popularności ruchu. Ale czy popularność ta przekłada się na pozytywny obraz scjentologii?

Założenia scjentologii. W co wierzy Tom Cruise?

Scjentologia to ruch zapoczątkowany w latach 50. XX wieku przez pisarza science fiction, L. Rona Hubbarda. Opiera swoje nauki na nieśmiertelności duszy, wcielonej w materialne ciało. Jej członkowie dążą do osiągnięcia doskonałości poprzez odnalezienie w sobie tzw. thetanów, pierwiastków duchowych, ocalałych po kosmicznej zagładzie dokonanej przez Xenu, uosobienie Szatana. Praktyki scjentologiczne obejmują różne terapie i szkolenia, mające pomóc w osiągnięciu tego celu.

Scjentologia – „religia” pod znakiem zapytania

Scjentologia, pomimo swojego statusu w USA czy Hiszpanii, w wielu krajach zaliczana jest do sekt. Krytycy oskarżają ją o pranie mózgów, manipulacje i wykorzystywanie swoich członków. Czy Cruise jest tylko pionkiem w tym niebezpiecznym gronie? Choć nie komentuje negatywnych doniesień na temat scjentologii, jego wierność wobec tego ruchu jest niezaprzeczalna. 

Wielu, mimo jego obecności w sekcie, Toma Cruise’a widzi jedynie jako aktora. Ale jego nieodłączny związek ze scjentologią rzuca cień na jego postać, tworząc obraz człowieka, który wciąż pozostaje dla nas tajemnicą.

Fot. główna: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Keenan Daniels via Wikipedia, Public DomainZobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: