Tina Turner – wiek. Ile lat żyła megagwiazda muzyki?

Kaja Nowacka

Chyba każdy, kto ma prąd i urządzenia RTV, słyszał niepowtarzalny wokal Tiny Turner. Wiek, twórcza płodność i udział w kultowych projektach uczyniły ją nieśmiertelną. Sprawdź, ile lat żyła słynna artystka!

tina turner wiek

Jej nazwisko przez dekady rozbrzmiewało w sercach miłośników muzyki na całym świecie. I nadal tak jest, mimo że karierę muzyczną oficjalnie zakończyła w 2009 roku, a powracała jedynie na małe, gościnne występy. Legenda za życia – tak zostanie zapamiętana Tina Turner. Wiek artystki i długa, bogata kariera sprawiły, że wielu odbiorców jej twórczości zwyczajnie nie znało świata bez niej. Całe życie królowej rock’n’rolla było niczym rollercoaster – pełne zwrotów akcji, triumfów i porażek. A ile lat trwało?

Kiedy urodziła się Tina Turner?

Tina Turner urodziła się 26 listopada 1939 roku. Ten dzień zapisał się nie tylko w historii jej rodziny, ale też zdecydował o przyszłości muzyki. To właśnie wtedy, w Brownsville w stanie Tennessee, na świat przyszła kobieta, która w przyszłości miała zdobyć tytuł „Królowej Rock’n’Rolla”. Dzieciństwo spędziła w niedalekim miasteczku Nutbush.

W tamtym czasie nikt nie przypuszczał, jak wielki wpływ na świat muzyki będzie miała ta nowo narodzona dziewczynka. Dziś, patrząc na osiągnięcia i wiek Tiny Turner, nie można nie zauważyć, jak wiele ta niezwykła artystka poświęciła swojej pasji. Liczba lat przeżytych przez piosenkarkę jest czymś więcej, niż ilością czasu, jaki minął od jej urodzenia do śmierci. To także symbol niezłomnej pasji i determinacji, które sprawiły, że jej muzyka zyskała międzynarodowe uznanie i pozostanie niezapomniana na zawsze.

Tina Turner – wiek, czas trwania muzycznej kariery

Gwiazda zmarła 24 maja 2023 roku. Zatem obliczenia są proste. Wiek Tiny Turner to 83 lata. I nic już się w tym względzie nie zmieni. Warto przypomnieć, ile lat artystka poświęciła muzyce.

Tina Turner, zaczynając swoją muzyczną przygodę jako młoda dziewczyna, prawdopodobnie nie przypuszczała, jak długą i owocną karierę przed nią ma. Wszystko zaczęło się od jej pierwszego występu w kościelnym chórze, kiedy jeszcze była małą dziewczynką. W wieku 17 lat dołączyła do grupy Kings of Rhythm, która wkrótce zmieniła nazwę na Ike & Tina Turner. Pierwszy album formacji „The Soul of Ike and Tina Turner”, wydano w 1960 roku. Ostatni, „Airwaves”, ujrzał światło dzienne w 1979 r.

A kariera solowa? Ile lat miała Tina Turner? Wiek artystki w momencie ukazania się „The Country of Tina Turner” to rocznikowo 34 lata. Album wydano w 1973 r. Ostatni studyjny krążek to „Twenty Four Seven” z 1999 r., później pojawiały się jeszcze składanki i wydania koncertowe. Ostatnia trasa w karierze to Tina: Live in Concert Tour – w niektórych krajach promowana jako Tina!: 50th Anniversary Tour – z lat 2008–09. To było oficjalne ukoronowanie jej niezwykłej kariery i działalności artystycznej, która w zasadzie trwała ponad pół wieku.

Fot. via Wikipedia – Philip Spittle, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: maj 2023

Popularne wpisy: