Rothschild – majątek. Fakty i teorie spiskowe

Aleksandra Nabierzyńska

Majątek Rothschildów to bardzo ciekawy temat. Głównie dlatego, że nie ma o nim wielu sprawdzonych informacji. Poznaj zarówno zweryfikowane dane, jak i kompletnie zmyślone plotki!

rothschild majątek

Skąd takie zainteresowanie nazwiskiem Rothschild? Majątek zawsze budzi zawiść – co najmniej wprost proporcjonalną do rozmiarów bogactwa. Dołóż do tego żydowskie pochodzenie, a otrzymasz prawdziwą mieszankę wybuchową. Czegóż to się o nich nie mówiło… Naszym zdaniem najmocniejsze teorie spiskowe dotyczą posiadania 80% światowych zasobów finansowych i opłacania wszystkich stron zbrojnych konfliktów przez ostatnie 200 lat. Po prostu bajka! Oczywiście brak solidnych dowodów to dla wielu najlepsze ich potwierdzenie.

Rodzina Rotschildów. Majątek szacowany przez specjalistów

W 2020 r. magazyn biznesowy opublikował listę najzamożniejszych familii świata. Zwyciężyła w nim rodzina Waltonów, do której należy sieć Walmart i wiele innych aktywów. Dziennikarze wycenili ich bogactwo na 215 miliardów dolarów. Tymczasem w zestawieniu zabrakło Rothschildów, najprawdopodobniej z powodu ogromnego rozproszenia bogactwa. W pierwszej połowie XIX w. główna linia rodu niemieckich bankierów podzieliła się na 5 gałęzi, a kolejne pokolenia niekoniecznie ściśle ze sobą współpracują w swoich biznesach. Dla innych brak nazwiska Rothschild był dowodem, że rodzina kontroluje światowe media.

Podobne zarzuty pojawiały się, gdy konkretnej kwoty nie był w stanie podać Financial Times. W 2014 Forbes wprawdzie umieścił ich w swoim rankingu na 1. miejscu, ale bez podawania jakichkolwiek wartości. Tymczasem próby dokładniejszego oszacowania całego majątku rodziny Rothschildów podjął się skromny serwis Celebrity Net Worth – i ocenili go na 400 miliardów dolarów. Po angielsku 400 billion $, co radośnie (i nieudolnie) podchwycili „spiskowcy”. W Google szybko znajdziesz artykuły polskojęzyczne, w których majątek Rothschildów ocenia się na „od kilkudziesięciu do kilkuset bilionów dolarów”.

Jacob Rothschild – majątek 

Nathaniel Charles Jacob Rothschild to – w dużym uproszczeniu – jeden ze spadkobierców rodowej fortuny i brytyjski bankier inwestycyjny. Urodził się w 1936 r. w Berkshire. Inwestował w niezliczone przedsiębiorstwa z wielu branż, ale oficjalnie wycofał się ze wszystkich biznesów w 2008 roku. Prowadzi też działalność filantropa. Wspominany wcześniej serwis CNW wycenił majątek Jacoba Rothschilda na 5 miliardów dolarów.

Inne media były bardziej wstrzemięźliwe w ocenie. W ostatniej dekadzie na liście najbogatszych Forbesa przedstawicielami Rothschildów byli głównie Nathaniel i Benjamin, z majątkami szacowanymi na 1-2 mld dolarów. Dlaczego dziennikarze pomijali Jacoba? Najprawdopodobniej miało to związek z jego biznesową emeryturą – zapewne aktywa oficjalnie należą już do kogoś innego. Natomiast zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że najbogatsi w rzeczywistości płacą, by na takiej liście się NIE znaleźć.

Rothschildowie – geneza i rozwój fortuny

Początki bogactwa rodu Rothschildów sięgają 1760 roku, kiedy Mayer Amschel Rothschild zakładał kantor finansowy we Frankfurcie. Zapewne nie przewidział, jak wielki wpływ jego rodzina wywrze na Europę. Każdy z jego pięciu synów kontynuował działalność bankową w innym państwie europejskim, tworząc pięć gałęzi rodu, które szybko zdobyły uznanie i tytuły arystokratyczne na lokalnych dworach. Nie tylko zdobyli ogromne majątki, ale także uzyskali znaczne wpływy, dzięki czemu stało się możliwe powstanie mitów o ich dominacji nad światem finansów.

Zweryfikowana prawda i podejrzane mity o Rothschildach

Majątek Rothschildów zdobyty na bankowości i finansach sprawił, że familia stała się jednym z najbardziej znanych nazwisk w Europie, a z czasem także na całym świecie. Faktycznie wspierali finansowo różne działania wojenne, głównie nabywając emitowane w związku z konfliktem obligacje państwowe. Sprawdzone informacje dotyczą inwestowania w takie dziedziny, jak:

  • górnictwo (m.in. złoto, kamienie szlachetne);
  • kolej;
  • rolnictwo, w tym winiarnie;
  • energetyka;
  • nieruchomości.

W opowieściach o pochodzeniu i stanu majątku Rothschildów można znaleźć wątki na temat kontrolowania większości banków centralnych na świecie, celowego wywoływania różnych wojen, a nawet tajemniczego zniknięcia samolotu Malaysia Airlines. Najbarwniejsza z teorii spiskowych dotyczy wzbogacenia się na bitwie pod Waterloo – w wyniku sprytnej zagrywki na giełdzie Rothschildowie mieli stać się w zasadzie jedynym wierzycielem Wielkiej Brytanii. Takich historyjek krąży w czeluściach sieci internetowej znacznie, znacznie więcej.

Fot. główna: Hanan Cohen via Wikipedia, CC BY-SA 4.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: