MrBeast – majątek. Ile zarabia (i rozdaje) filantrop z YouTube’a?

Kaja Nowacka

Jimmy Donaldson zyskał rozpoznawalność w internecie jako MrBeast. Majątek zdobył w dość nietypowy sposób, mianowicie rozdawnictwo. Do tego dołożył kilka innych biznesów. Zobacz, jak wyceniana jest jego fortuna!

mrbeast majątek

Majątek MrBeasta prawdopodobnie należy do najmniej stabilnych. Głównie ze względu na wysokie koszty produkcji filmików, które nigdy nie dają pełnej gwarancji zwrotu. Być może przyjęty model kiedyś się wyczerpie i filantropia (trochę na pokaz) przestanie generować zainteresowanie wystarczające do zarabiania na kreowaniu treści wideo z licznymi odsłonami. Gdyby w przyszłości tak się stało, Donaldson ma jeszcze kilka innych asów w rękawie.

Skąd pochodzi majątek MrBeasta?

Na początku był kanał na YouTube – zaczynając od zera, MrBeast zdołał zgromadzić ogromne grono widzów, którego liczebność wynosi obecnie 162 miliony subskrybentów. A to tylko dane głównego kanału. Łącznie ma ich 8, zaś łączna liczba miesięcznych wyświetleń często przekracza 700 milionów. To czyni go jednym z największych, o ile nie największym indywidualnym twórcą na tej platformie. A wszystko zaczęło się od filmików z reakcjami ludzi w mniejszej lub większej potrzebie, którym wręczał duże sumy pieniędzy. Pomysłów na efektowne (i kosztowne) akcje mu nie brakuje.

Ale wypłaty dla twórców i za reklamy to nie jedyne źródło jego dochodów. Błyskotliwa kariera na YouTube, połączona z różnymi partnerstwami biznesowymi, przyniosła mu nie tylko sławę, ale też majątek. MrBeast zainwestował w mnóstwo różnorodnych przedsiębiorstw:

  • sprzedaje ubrania powiązane ze swoimi kanałami na YT;
  • w 2020 roku otworzył własną sieć fast-foodów, MrBeast Burger, która z czasem rozrosła się do ponad 600 restauracji na terenie Stanów Zjednoczonych;
  • stworzył markę czekolad Feastables;
  • otworzył studio developerskie gier komputerowych. I na tym pewnie nie koniec.

MrBeast – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

To, co najbardziej zaskakuje w przypadku MrBeasta, to jego zarobki. W 2021 roku magazyn „Forbes” umieścił go na pierwszym miejscu najbogatszych youtuberów, z rocznym zarobkiem wynoszącym 54 miliony dolarów. Z kolei CelebrityNetWorth podaje, że youtuber i biznesmen zarabia średnio od 3 do 5 milionów USD. Przy czym produkcja jednego filmiku potrafi kosztować 1 mln – i nie wszystkie się zwracają dzięki wyświetleniom oraz reklamom.

Większe rozbieżności pojawiają się w przypadku całego majątku MrBeasta. On sam wycenił swój majątek na 10-20 miliardów dolarów, ale wspominany już CNW oszacował go na 100 milionów USD. Różnica jest kolosalna, ale niewątpliwie mówimy o ogromnej kwocie. Suma, jaką podał MrBeast, pojawiła się w wywiadzie na jednym z podcastów. Danielson wspominał, że dostał ofertę odsprzedaży całego swojego imperium za okrągły miliard dolarów. I stwierdził, że to za mało – rozważałby dopiero te wyższe kwoty.

Z czego znany jest MrBeast?

Majątek zbudowany na rozdawaniu pieniędzy wydaje się przeczyć wszelkim prawom ekonomii – a jednak w ten właśnie sposób YouTuber zdobył niezliczone rzesze fanów. MrBrast z pewnością należy do najbardziej ekstrawaganckich filantropów. Znany jest również projektów charytatywnych w formie wyzwań. Inicjatywa #TeamTrees, której celem było posadzenie 20 milionów drzew, czy projekt #TeamSeas, mający na celu oczyszczenie rzek, plaż i oceanów, to tylko niektóre z nich.

Nie wszystko robi z myślą o nabijaniu wyświetleń oraz subskrypcji. Po inwazji Rosji na Ukrainę MrBeast zebrał ponad 3 miliony dolarów na pomoc dla uchodźców. Mimo że znany jest głównie ze swojej działalności na YouTube i innych mediach społecznościowych, MrBeast został również doceniony w świecie telewizji. Podczas gali Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2022 wygrał w kategorii Najlepsza Społeczna Męska Gwiazda. To dowodzi, że pomimo ogromnego majątku, nie zapomina o pomocy innym i angażuje się w liczne projekty charytatywne.

Fot. główna: Fidias via Wikipedia, CC BY 3.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: