Iga Świątek – rodzice. Kim są Tomasz i Dorota Świątek?

Michał Wójtowicz

Najlepsza polska rakieta to Iga Świątek. Rodzice sportsmenki dopingują ją na każdym kroku. Czy tenis to dyscyplina sportowa, którą ma we krwi? Czym zajmują na co dzień się Dorota i Tomasz Świątek? Najważniejsze informacje.

Iga Świątek rodzice

Rodzie Igi Świątek to Dorota i Tomasz Świątek. Mama tenisistki jest ortodontką, podczas gdy jej ojciec sam w przeszłości był sportowcem. Jakie relacje ma z nimi Iga i w jaki sposób wspierają swoją słynną córkę?

Rodzice Igi Świątek – kim jest Tomasz Świątek?

Ojciec Igi Świątek sportem uprawiając wioślarstwo. Wielokrotnie brał przy tym udział w Mistrzostwach Świata. Największym osiągnięciem w jego karierze było 7 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku, podczas których w czwórce podwójnej ze Sławomirem Cieślakowskim, Mirosławem Mrukiem i Andrzejem Krzepińskim zajął siódme miejsce. Jak podkreśla Iga, to właśnie tata zaszczepił w niej miłość do sportu i sprawił, że chciała rozwijać się jako profesjonalna zawodniczka. 

Tomasz był także osobą, która zaprowadziła ją na pierwsze lekcje tenisa. Co ciekawe, najpierw przyprowadził na nie jej starszą o trzy lata siostrę Agatę, która była dla młodszej Igi wzorem i inspiracją. Co znamienne to zwykle ojcu tenisistka dziękuje za wsparcie podczas publicznych wypowiedzi. Tomasz Świątek jeździ z nią także na większość turniejów, podczas których wspiera ją mentalnie i psychicznie. Jak przyznała w wywiadzie po finale French Open wzruszona Iga: „To tata nauczył mnie, jak być profesjonalistką w sporcie. Nauczył mnie też, jak być pewną siebie na korcie”.

https://www.youtube.com/watch?v=rNYoDuopXRY&t=51s

Rodzice Igi Świątek – kim jest Dorota Świątek?

O mamie Igi Świątek, Dorocie Świątek, wiadomo znacznie mniej. Dorota pracuje jako ortodontka i rzadko pojawia się u boku córki, co nie oznacza, że jej nie wspiera. Jak zapewnia, zawsze jest przy niej myślami i udziela wsparcia duchowego. Ogląda też większość transmisji z meczów córki, ale szanuje jej niezależność i samodzielność oraz fakt, że ma swój sportowy team. Jak deklaruje Dorota, aby zapewnić córkom dobry start i możliwość realizacji, musiała mocno skupić się na swojej karierze profesjonalnej. Z Igą często korespondują mailowo. Do ograniczonego kontaktu na co dzień przyczynia się napięty terminarz tenisistki i częste wyjazdy za granicę. 

Iga Świątek – rodzice i pochodzenie

Rodzice Igi Świątek to Tomasz i Dorota Świątek. Ojciec tenisistki sam w przeszłości był sportowcem. To on również zaprowadził Igę pierwszy raz na kort. Matka Dorota jest z zawodu ortodontą. Wspiera córkę, szanując równocześnie jej samodzielność i niezależność.

Fot. główne: Peter Menzel via Flickr, CC BY-SA 2.0Zobacz także:
Archiwum: luty 2023

Popularne wpisy: