50 Cent – majątek. Miliarder czy bankrut?

Kaja Nowacka

Choć jego sława mocno już przyblakła, wciąż można sporo zarabiać na marce 50 Cent. Majątek musi być ważny dla kogoś, kto kieruje się mottem „Get Rich Or Die Tryin”. Zobacz, jakie profity przyniosło takie podejście!

50 cent majątek

Curtis James Jackson III – bo tak naprawdę nazywa się raper – niewątpliwie ma smykałkę do interesów. Wie też, w jaki sposób ochronić swoje bogactwo przed mniej lub bardziej zasadnymi roszczeniami. Majątek 50 Centa jest wyjątkowo trudny do oszacowania. Dane podawane przez media mocno rozmijają się z tym, co o swojej fortunie mówi sam gwiazdor. Poznaj liczby, fakty i samodzielnie oceń, która wersja jest bliższa prawdy!

Skąd pochodzi majątek 50 Centa?

To, co w głównej mierze wpłynęło na majątek 50 Centa, to oczywiście działalność muzyczna. Raper zaczynał w formacjach Onyx i G-Unit, ale największą sławę przyniosła mu kariera solowa. Jak dotąd wydał 5 albumów studyjnych, a wszystkie jego wydawnictwa sprzedały się w ok. 30 milionach egzemplarzy na całym świecie. Wciąż organizuje trasy koncertowe. Ma za sobą również występy aktorskie (w tym role pierwszoplanowe), choć po raz ostatni w filmie lub serialu wystąpił w 2015 roku.

Inwestycje i przedsięwzięcia

Złote struny jego głosu sprawiły, że majątek 50 Centa znacznie się powiększył, ale to głównie biznesowe przedsięwzięcia pozwoliły mu zbudować swoje imperium. Podobno największą fortunę przyniosła 50 Centowi sprzedaż udziałów w firmie Vitamin Water, z którą stworzył napój 50 Formula. Na liście byłych i obecnych przedsięwzięć Curtisa Jacksona są także:

  • wytwórnie G-Note Records i G-Unit Records;
  • współpraca z Reebokiem przy produkcji obuwia;
  • kontrakt na produkcję dramatu „Power” dla sieci kablowej Starz;
  • napój energetyczny Street King;
  • słuchawki SMS Audio;
  • firma promotorska (boks) The Money Team i wiele innych biznesów.

50 Cent – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Media szacują, że majątek 50 Centa wynosi obecnie od 40 do 100 milionów dolarów. Rozbieżności wynikają z niepotwierdzonych informacji o kwocie sprzedaży przez artystę mniejszościowej część akcji Effen Vodka. 60 milionów różnicy to dużo, ale czy akurat dla Jacksona? On sam powiedział, że „jest miliarderem od 2007 roku”. Po prostu ma spore wydatki, lubi luksusowe posiadłości, samochody czy biżuterię, a do tego musiał ochronić swoje bogactwo przed wierzycielami.

Bankructwo rapera i odszkodowanie

W 2015 roku 50 Cent złożył wniosek o bankructwo – wykazał aktywa na ok. 50 milionów dolarów i zobowiązania na zbliżoną sumę. Takie zabezpieczenie przed upadłością pozwoliło mu kontynuować dotychczasową działalność bez obaw o zastawienie sprzętu w studio czy innych ważnych składników majątku. Umiejętne „przeniesienie własności” i bankructwo miało związek z procesem, jaki Lavoni Leviston wytoczyła celebrycie za udostępnienie sekstaśmy, która powstała bez jej zgody i świadomości. 50 Cent musiał zapłacić 5 mln USD odszkodowania, a ogłoszenie bankructwa było swoistym zabezpieczeniem przed dalszymi roszczeniami.

Rok wcześniej majątek 50 Centa uszczupliło też odszkodowanie w wysokości 17,5 mln $, jakie musiał wypłacić partnerowi od produkcji słuchawek za naruszenie znaku towarowego. 

Przychody

A jak kształtowały się jego przychody? Sprzedaż udziałów w Vitamin Water przyniosła mu 100–150 mln USD (przed opodatkowaniem). A roczne zarobki (bez ekstra interesów) wynoszą obecnie ok. 4 miliony dolarów. 

Z czego znany jest 50 Cent?

Majątek 50 Centa i zawirowania wokół niego podtrzymują zainteresowanie muzykiem. Jednak to kariera muzyczna i aktorska 50 Centa przyciągają najwięcej uwagi. Po wydaniu debiutanckiego albumu „Get Rich or Die Tryin’” oraz drugiej płyty „The Massacre” zdobył międzynarodową rozpoznawalność. Jego unikalny styl i kontrowersyjna osobowość przyciągnęły uwagę milionów fanów na całym świecie. 

Fot. główna: Keith HInkle via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: