Mike Tyson – ikona boksu czy niepoprawny utracjusz? Fakty i mity

Aleksandra Nabierzyńska

Mike Tyson, znany również jako Żelazny Mike, to ikona bokserskiego świata. Jednak czy znamy prawdziwą historię tego niekwestionowanego mistrza wagi ciężkiej? Kilka smaczków znajdziecie w naszym artykule.

mike tyson

Kiedy słyszymy nazwisko Mike Tyson, myślimy o nokautach, mistrzostwach i legendarnej karierze w ringu. Ale za tą maską najsilniejszego człowieka na planecie kryje się osoba z bolesną przeszłością, niezwykłymi wyborami życiowymi i niesamowitym dziedzictwem. Oto historia Mike’a Tysona, jakiej nie znacie.

Mike Tyson – początki legendy

Urodzony w 1966 roku na Brooklynie w Nowym Jorku Mike Tyson szybko wpadł w wir ulicznego życia. Wychowany w trudnych warunkach dzielnicy Brownsville borykał się z licznie wyzwaniami, które ukształtowały jego niepokorny charakter. Jego pierwsze kroki w boksie zostały zauważone przez Bobby’ego Stewarta w zakładzie poprawczym Tryon School, co prowadziło do spotkania z Cus’em D’Amato – trenerem, który miał zmienić jego życie.

Jedyny w swoim rodzaju styl walki

Mimo niższej budowy ciała niż ma przeciętny bokser wagi ciężkiej, Tyson zaimponował swoją szybkością i agresją. Jego taktyka peek-a-boo, przekazana przez Cusa D’Amato, pozwoliła mu dominować w ringu. Trzymał pięści blisko twarzy, osłaniał się przedramionami, z niebywałą zręcznością unikał ciosów przeciwnika, jednocześnie czekając na moment do ataku – to był jego styl walki.

Ale to nie tylko technika walki czyniła go wyjątkowym. Jego niezłomność, połączona z niesamowitą pracą i determinacją, pozwoliła mu na zdobycie mistrzostwa świata czterech najważniejszych federacji bokserskich. W swojej karierze pokonał aż 11 pretendentów do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej. Jednak równie fascynujące są jego życiowe wybory poza ringiem.

Życie Mike’a Tysona poza ringiem

Mimo sukcesów w ringu życie osobiste Tysona było pełne wyzwań. Przemoc, która towarzyszyła mu od dzieciństwa, miała głęboki wpływ na jego osobowość. Zdradził nawet, że w wieku ośmiu lat doznał przemocy seksualnej, co przekładało się na życie osobiste.

Jego życie poza ringiem było równie intensywne jak w nim. Kontrowersje, problemy prawne, a także chwilowa utrata formy po wyjściu z więzienia w 1995 roku. Mimo to Tyson pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i skomplikowanych postaci w świecie sportu. Próbował też swych sił we wrestlingu, grywał w filmach, promował także grę bokserską na konsolę. Miał też kilka żon i partnerek, z którymi doczekał się dzieci. Niestety, w wielu swoich związkach stosował przemoc. Wydaje się jednak, że ostatnie lata są dla niego nieco spokojniejsze – sam mówi, że jego obecna ukochana Lakiha Spicer uratowała mu życie.

W końcu Mike Tyson to nie tylko bokser. To człowiek, który przetrwał niewyobrażalne trudności, osiągnął szczyt, spadł na samo dno, ale wciąż wstawał i walczył. Jego historia jest dowodem na to, że nawet w najtrudniejszych chwilach, można znaleźć siłę, by walczyć dalej.

Fot. główna: Toglenn via Wikipedia, CC BY-SA 4.0Zobacz także:
Archiwum: październik 2023

Popularne wpisy: