Kanye West – majątek. Jak stracić 2 miliardy w jeden dzień?

Aleksandra Nabierzyńska

Dobrze być Ye, znanym szerzej jako Kanye West. Majątek kurczy się o ponad połowę, a ty i tak możesz żyć jak pączek w maśle. A fani chcą organizować zrzutki, by znowu zrobić z ciebie miliardera. Poznaj kulisy wielkiej fortuny, sławy i skandali!

kanye west majątek

Majątek Kanyego Westa na przełomie 2022 i 2023 roku był przedmiotem wielu artykułów na całym świecie. Tym bardziej ciekawe są dane o finansach w momencie, gdy afera już trochę przycichła. Nasz bohater to zdecydowanie jedna z najbardziej kontrowersyjnych i fascynujących postaci w świecie show-biznesu. Niejednokrotnie zadziwiał swoimi osiągnięciami. Od muzycznych triumfów, poprzez spektakularne zyski, aż po głośne skandale – historia bogactwa tego artysty to prawdziwy rollercoaster. Przygotuj się na szokującą podróż przez świat finansów jednej z najważniejszych postaci XXI wieku.

Skąd pochodzi majątek Kanyego Westa?

Ogromne bogactwo to efekt sukcesów na scenie muzycznej oraz wyjątkowo trafionych decyzji biznesowych. Kariera muzyczna Kanyego Westa rozpoczęła się w 1996 roku. Jednak prawdziwe sukcesy zaczęły się po wydaniu pierwszego solowego albumu w 2004 roku. Jego płyty sprzedały się w milionowych egzemplarzach, a nagrody muzyczne zdobywał jedną za drugą. Współpraca z największymi markami na świecie, takimi jak Adidas czy Balenciaga, tylko podkreślała jego status supergwiazdy. Duże umowy z muzykiem zawierały jeszcze między innymi:

  • Gap;
  • JPMorgan;
  • MRC;
  • CAA.

Jednak Kanye to nie tylko muzyka. Jego portfolio biznesowe jest różnorodne i imponujące. Stworzył firmę KW Foods LLC, która posiada prawa do sieci fast-foodów Fatburger w Chicago. Zainwestował także w kreatywną firmę DONDA i usługę strumieniowego przesyłania muzyki Tidal. To najważniejsze, aczkolwiek nie jedyne firmy, z których czerpie przychody.

Kanye West – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Wzloty i upadki majątku Kanyego Westa zdają się nawet przewyższać dynamikę jego kariery. W 2016 roku mówiło się, że artysta jest bliski bankructwa, jednak w 2020 roku Forbes szacował jego majątek na 1,3 mld dolarów, a w 2022 roku już na 2 mld – West sam oceniał swoje bogactwo na 3 mld, a CelebrityWorthNet wyceniło wszystkie jego aktywa i pasywa na 6,6 miliarda. Wszystko jednak zmieniło się w grudniu 2022 roku, kiedy raper stracił większość swoich kontraktów. O tym jednak przeczytasz w dalszej części artykułu.

Teraz jego majątek ocenia się na około 400–500 milionów dolarów. Czy te liczby wrócą na swoje poprzednie poziomy? Tylko czas pokaże. Ok. 100 milionów to należące do niego nieruchomości, a 110 katalog muzyczny. Wiadomo, że gdyby wypełnił całą umowę z Adidasem, na jego konto wpłynęłoby 4,3 mld dolarów. West zachował wprawdzie prawa do marki swoich butów, ale jeszcze długo trudno mu będzie znaleźć producenta, który zgodzi się na współpracę ze skandalistą i udostępni zasoby porównywalne do niemieckiego potentata.

Jak i ile stracił Kanye West?

Raper wywoływał multum skandali. A najbardziej kosztowne dla Westa okazało się negowanie Holokaustu, znajdowanie „dobra” w Adolfie Hitlerze, zarzucanie Żydom celowego rozprowadzania pornografii i deprawowania młodzieży.

To po tych wypowiedziach jego dotychczasowi partnerzy zaczęli masowo wycofywać się ze współpracy. West stwierdził, że zerwane umowy kosztowały go prawie 2 mld dolarów. Na tym tle zarzuty o plagiat, wandalizm, pozowanie na Jezusa, zarzucanie rasizmu prezydentowi Bushowi jr. czy twierdzenie, że Demokraci w USA zmuszają czarnoskóre kobiety do aborcji, to naprawdę drobnostka.

Z czego znany jest Kanye West?

Majątek pozwolił mu zdobyć status jednego z najbogatszych czarnoskórych ludzi w historii USA. Niektóre media umieszczały go na pierwszym miejscu w rankingu, inne w TOP 3. Zawsze podkreślano, że swoje bogactwo zawdzięcza przede wszystkim sobie. Kanye West najbardziej znany jest jako amerykański raper, wokalista i producent muzyczny, którego płyty zdobyły wiele prestiżowych nagród i sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W swojej karierze sprzedał łącznie 140 milionów albumów i singli, a także zdobył sławę dzięki współpracy z takimi gigantami jak Roc-A-Fella Records i Jay-Z.

Równie rozpoznawalny jest jako projektant mody. Przede wszystkim za sprawą swojej współpracy z Adidasem, w ramach której stworzył popularną serię butów Yeezy. Zaprojektowane przez niego buty stały się jednym z najbardziej pożądanych modeli na rynku, przynosząc mu znaczący dochód.

Poza tym Kanye West jest postacią często obecną w mediach plotkarskich ze względu na burzliwe związki (w tym małżeństwo z Kim Kardashian), kontrowersyjne wypowiedzi i multum innych skandali. Zasłynął także z niekonwencjonalnych poglądów politycznych, co stawało się zarzewiem wielu afer. W 2020 roku zdecydował się nawet na kandydowanie na prezydenta Stanów Zjednoczonych, co było szeroko komentowane w mediach.

Fot. główna: David Shankbone via Wikipedia, Public DomainZobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: