Jeff Bezos – majątek. Ile jest warte jego imperium?

Michał Wójtowicz

Na pewno wielokrotnie obiło ci się o oczy i uszy nazwisko Jeff Bezos. Majątek tak bogatej osoby zawsze budzi ogromne kontrowersje. Mimo tego niewielu nawołujących do bojkotu faktycznie głosuje portfelami. Zobacz, ile „uciułał” przez lata prowadzenia swoich biznesów!

jeff bezos majątek

Chyba nikt nie jest w stanie policzyć, jak duży jest majątek Jeffa Bezosa – wszystkie dostępne dane to szacunki, a także efekt przyjmowania pewnych założeń. Jego bogactwo nie jest tak łatwo wymienialne na inne dobra, jak gotówka. A trzeba pamiętać, że nawet pieniądze – których wartość i pokrycie „gwarantuje” państwo – mogą na niewiele się zdać, gdy przyjdzie poważny kryzys. Choć nic nie wskazuje, by akurat nasz bohater był realnie zagrożony.

Skąd pochodzi majątek Jeffa Bezosa?

Jeff Bezos niemal od zera zbudował imperium, które przekształciło go w jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Większość jego majątku pochodzi oczywiście z Amazona, bo właśnie on założył giganta e-commerce w 1994 roku. Duży udział w powstawaniu platformy miała jego żona MacKenzie – rozwód z 2019 r. niewątpliwie poważnie uszczuplił majątek Jeffa Bezosa.

Źródła bogactwa nie kończą się na Amazonie. Jest on także właścicielem The Washington Post, jednej z najbardziej wpływowych gazet w USA. Bezos inwestuje w wiele przedsięwzięć – niektóre są bardzo ambitne i ryzykowne, inne mają za zadanie zabezpieczyć przyszłość miliardera i jego najbliższych. Warto tutaj wspomnieć o Bezos Expeditions, które dba o wszystkie inwestycje rodziny.

Jeff Bezos – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Pomimo tego, że w 2021 odszedł z funkcji prezesa i dyrektora generalnego, to wciąż zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk. I doskonale na tym zarabia. Wielokrotnie pojawiał się na szczycie lub przynajmniej w TOP 3 zestawień najbogatszych ludzi na świecie. Wartość majątku Jeffa Bezosa ulega dużym wahaniom – duża część jego bogactwa to hipotetyczna wartość posiadanych przez niego akcji, która na giełdzie rzadko jest stabilna.

W 2020 roku Forbes szacował jego osobiste aktywa na ponad 204 miliardy dolarów. Warto dodać, że magazyn biznesowy prowadzi również swój ranking w wersji „na żywo”. Dane aktualizowane są nawet co 5 minut, na podstawie danych zbieranych ze światowych giełd. W momencie tworzenia artykułu majątek Jeffa Bezosa szacowany jest na 144,5 mld dolarów. Pod warunkiem że ktoś byłby chętny kupić wszystkie posiadane przez niego akcje w aktualnej na tę chwilę cenie.

Z czego znany jest Jeff Bezos?

Bezos jest znany przede wszystkim jako założyciel i długoletni CEO Amazona – firmy, która zrewolucjonizowała handel internetowy. Jednak nie jest to jedyna rzecz, która przyniosła mu sławę. Bezos jest również znanym filantropem i przekazuje miliardy na cele charytatywne. Kolejna z jego wielu firm Blue Origin, zwróciła uwagę na niego jako jednego z pionierów nowej ery kosmicznej. To różnorodne portfolio, łączące zarówno Amazon, jak i inne przedsięwzięcia, przyczyniło się do tego, że majątek Jeffa Bezosa jest tak imponujący.

Fot. główna: Steve Jurvetson via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: