Iga Świątek – majątek. Ile zarabia najlepsza tenisistka świata?

Michał Wójtowicz

Majątek Igi Świątek jest trudny do oszacowania. Zarówno z powodu niejawności pewnych informacji, jak i skali jej sukcesów. Przekonaj się, jakie pieniądze krążą w zawodowym sporcie!

iga świątek majątek

Zainteresowanie Igą Świątek – majątkiem również – rośnie z każdym wygranym meczem. A także reakcją i zachowaniem, które kreatywni internauci błyskawicznie przerabiają na wiralowe memy. Wdzięku mogłaby pozazdrościć jej niejedna gwiazda Hollywood! Zarobków, kontraktów sponsorskich i różnych umów handlowych zapewne tak samo. W końcu jest jedną z najlepiej zarabiających sportsmenek świata. A to dopiero pierwsze lata jej kariery! Wprawdzie nie jest przesądzone, jak długo pozostanie na korcie, ale nawet w przypadku wcześniejszej emerytury na brak ofert raczej nie będzie narzekać.

Skąd pochodzi majątek Igi Świątek?

Majątek Igi Świątek rośnie nie tylko dzięki wygranych turniejach – kontrakty reklamowe to ważny element przychodów każdego sportowca, a „1ga” nie jest wyjątkiem. Od 20 marca 2023 roku Świątek jest sponsorowana przez szwajcarską firmę On, wspieraną przez Rogera Federera. Jest ona pierwszą tenisistką, z którą ta dynamicznie rozwijająca się marka nawiązała współpracę. Ważną pozycję na liście reklamodawców polskiej zawodniczki z pewnością zajmuje Rolex – z producentem luksusowych zegarków jest związana od 2021 roku. Na stroju wciąż prezentuje logo PZU.

Nie wszystkie umowy są ważne i przedłużane. W przeszłości Iga podpisywała kontrakty z firmami takimi jak Nike, Asics, Red Bull, Xiaomi i Toyota. Można spodziewać się, że portfolio jej sponsorów będzie coraz większe. Mimo tego eksperci podkreślają, że inne zawodniczki mogą liczyć na więcej (i prawdopodobnie lepiej płatnych) ofert. To kwestia zarówno priorytetów samej Świątek, dla której sport jest na pierwszym miejscu, jak i podejścia reklamodawców. Nikt nie przyzna tego oficjalnie, ale Polka nie może liczyć na sumy takie, jak Amerykanki, Brytyjki czy Japonki.

Iga Świątek – majątek, zarobki, kontrakty, nagrody, wygrane

Majątek Igi Świątek wywalczony na kortach jest jawny. I to naprawdę ogromna suma. Według oficjalnej strony WTA Iga zarobiła w zawodowej karierze ponad 16,8 miliona dolarów – to stan na koniec maja 2023, a licznik pewnie jeszcze trochę się pokręci. Oczywiście ze względu na koszty związane z podróżami, podatkami i wynagrodzeniami dla sztabu, suma netto jest nieco mniejsza. O ile? To wie tylko sama zainteresowana – JEŚLI zagląda na konto.

Kwoty kontraktów reklamowych są niejawne – a wszelkie przecieki na ten temat są szybko dementowane. Co ciekawe, Forbes w czerwcu 2022 r. oszacował, że ekwiwalent reklamowy Igi Świątek wynosi aż 713 milionów złotych – obecnie może być jeszcze wyższy. To suma, którą sponsorzy musieliby zapłacić za reklamy, aby uzyskać tyle samo wzmianek w mediach, co dzięki sponsorowanej osobie.

Z czego znana jest Iga Świątek?

Iga Świątek wygrała jak dotąd 13 tenisowych turniejów na najwyższym szczeblu, w tym 3 wielkoszlemowe. Pierwszy turniej WTA zagrała w 2019 roku. W 2022 roku po raz pierwszy znalazła się na szczycie rankingu WTA. Seria 37 wygranych z rzędu tylko podkreśliła jej niebywały talent. Nie dziwi więc, że została uznana za Najlepszego Sportowca roku 2022 w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Jej sukcesy przekładają się na w pełni zasłużony majątek, który nadal rośnie.

Fot. główna: Carine06 via Wikipedia, CC BY-SA 2.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: