Witalij Kliczko – wykształcenie. Ta informacja nokautuje!

Michał Wójtowicz

Co wiemy o Witaliju Kliczko? Wykształcenie to na pewno jego mocna strona i pokazuje, że intelekt sportowców uprawiających boks nie musi cierpień podczas starć na ringu. To jeden z najlepiej wyedukowanych bokserów na świecie!

witalij kliczko wykształcenie

Witalij Kliczko – wykształcenie. Co tak naprawdę studiował?

Wykształcenie Witalija Kliczki sprawia, że nie odbieramy jego postaci jednowymiarowo. Ten ukraiński gigant, znany z ringu, okazał się również intelektualistą. Studiował sport na prestiżowym Uniwersytecie Kijowskim i tam 29 lutego 2000 roku, wbrew stereotypom związanym z bokserami, obronił pracę doktorską. Ale to nie koniec niespodzianek. Jest także absolwentem Narodowej Akademii Administracji Publicznej. 

Kliczko biegle włada językiem niemieckim i angielskim. Dobrze rozumie także polski – to efekt wielokrotnych treningów na warszawskim AWF-ie.

Kim jest Witalij Kliczko poza ringiem po zakończeniu kariery?

Witalij Kliczko to nie tylko bokser, ale i polityk z krwi i kości. Stał na czele partii politycznej Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform i od 5 czerwca 2014 pełni funkcję mera Kijowa. 

Zasłużony dla kraju, działał aktywnie podczas protestów na Ukrainie na przełomie 2013/2014. Sprawdza się również podczas wojny z Rosją. Mimo początkowych planów startu w wyborach prezydenckich w 2014 zdecydował się wesprzeć Petra Poroszenkę, równocześnie kandydując na stanowisko mera Kijowa. Wybory te, jak wiemy, wygrał.

Jego wpływy sięgają również poza granice Ukrainy. 4 marca 2022 roku, podczas 9. Szczytu Miast i Regionów w Marsylii, został mianowany honorowym członkiem Europejskiego Komitetu Regionów. Później, 31 lipca 2022 roku, otrzymał tytuł honorowego obywatela m.st. Warszawy.

Choć najbardziej znany jest z bokserskiego ringu, Witalij Kliczko to postać o wielu twarzach, a jego historię można opisać jednym słowem – inspirująca. Wszystko to dowodzi, że w człowieku sportu może kryć się prawdziwy intelektualista i lider.

Fot. główna: Sven Teschke via Wikipedia, CC BY-SA 3.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: