Neymar – majątek. Ile zarobił na grze w piłkę i reklamach?

Michał Wójtowicz

Majątek Neymara jest nieproporcjonalnie duży do jego osiągnięć i umiejętności sportowych. To częste zdanie wśród kibiców, ale nie brakuje przeciwnych opinii. Zobacz, jakiego bogactwa dorobił się Brazylijczyk urodzony w Mogi das Cruzes!

neymar majątek

Neymar da Silva Santos Júnior znany jest fanom sportu z samego imienia, które stało się już globalną marką. Wszyscy kibice piłki nożnej doskonale wiedzą, kim jest Neymar. Majątek, jakiego mogą dorobić się współcześni herosi sportowych aren, jest znacznie większy niż jeszcze parędziesiąt lat temu. Reprezentant Canarinhos doskonale wykorzystuje możliwości, jakich nie mieli jego słynniejsi poprzednicy.

Skąd pochodzi majątek Neymara?

Neymar wypracował swoją fortunę przede wszystkim na piłkarskim boisku. Gdyby nie był wirtuozem futbolu, nie dostawałby tak intratnych propozycji sponsorskich i reklamowych. Swoją seniorską karierę zaczynał w Santosie, potem wiele osiągnął w FC Barcelonie, a w 2017 r. przeszedł do Paris Saint-Germain za rekordową wówczas kwotę 222 milionów euro. To do dziś najdroższy transfer w historii dyscypliny.

Jak jeszcze Neymar przekształca swój talent w złoto? Jako gwiazda globalna jest doskonałą platformą dla marek, które pragną zwiększyć swoją widoczność. Naturalnie Brazylijczyk reklamuje sprzęt sportowy – obecnie jest związany z Pumą, wcześniej był jedną z twarzy Nike i ich marki Jordan. Współpracował z wieloma firmami z różnych branż, na liście jego sponsorów są (lub byli) między innymi:

 • Panasonic;
 • Volkswagen;
 • Tenys Pé Baruel;
 • L’Oreal;
 • Lupo;
 • Ambev;
 • Claro;
 • Unilever;
 • Santander i wiele innych.

Neymar – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Według Forbesa Neymar jest jednym z najlepiej zarabiających sportowców na świecie – w ostatnim rankingu magazynu uplasował się na 12. miejscu, z rocznym zarobkiem 85 milionów dolarów. Aktualny, ważny do 2025 roku kontrakt z PSG zapewnia mu 36 milionów euro. Trzeba przy tym podkreślić, iż media nie podają, czy chodzi o sumę netto, czy też brutto. A podatek dochodowy we Francji dla najlepiej zarabiających to bagatela 45%.

Jednak samo piłkarskie wynagrodzenie to tylko część majątku piłkarza.

Firmy, poprzez które sprzedaje prawa do wizerunku, niewątpliwie są zarejestrowane w różnych rajach podatkowych. Powszechna praktyka wśród sportowców czasami prowadzi do konfliktów z prawem. Różnorodność jego biznesów i inwestycji sprawia, że ogólna wartość majątku Neymara jest szacowana na 200 milionów dolarów – to dane z marca 2023 r. opublikowane przez CelebrityNetWorth.

Brazylijczyk nie obawia się wydawać pieniędzy. Luksusowe domy, drogie samochody, biżuteria, imprezy – wszystko to jest częścią stylu życia Neymara. Majątek uszczuplają też ryzykowne inwestycje (np. w technologię NFT, gdzie ostatnio wydał ponad milion dolarów na dwa NFT z Bored Ape Yacht Club w jednym dniu) i przekonania religijne. Sportowiec podobno płaci dziesięcinę na rzecz Chrześcijańskiego Kościoła Zielonoświątkowego „Igreja Batista Peniel”, którego jest członkiem. To jednak niepotwierdzone informacje.

Z czego znany jest Neymar?

Majątek czy życie prywatne, póki co, budzą mniejsze zainteresowanie od popisów na trawiastym boisku. Neymar jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców na świecie. Jest znany nie tylko ze swojego olśniewającego stylu gry, ale także z osiągnięć. Dwukrotnie (w 2015 i 2017 roku) zdobył 3. miejsce w plebiscycie Złotej Piłki. Przez całą swoją karierę, zdobył wiele tytułów z Santos FC, FC Barcelona oraz Paris Saint-Germain, włączając w to potrójną koronę w sezonie 2014/2015 z Barceloną:

 • mistrzostwo Primera División;
 • puchar Hiszpanii Copa del Rey;
 • Liga Mistrzów

Nie mniej imponujące są osiągnięcia Neymara na arenie międzynarodowej. Od debiutu w reprezentacji Brazylii w 2010 roku, Neymar zdobył 2 medale olimpijskie srebrny w Londynie w 2012 r. oraz złoty w ojczyźnie, podczas igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jest najskuteczniejszym piłkarzem reprezentacji Brazylii, razem z legendarnym Pelé – zapewne wkrótce będzie samodzielnym liderem. Zarówno na boisku, jak i poza nim, Neymar jest bez wątpienia ikoną swojej generacji.

Fot. główna: Кирилл Венедиктов via Wikipedia, CC BY-SA 3.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: