Marcin Wrona – wykształcenie. Jak został dziennikarzem?

Aleksandra Nabierzyńska

Wierni słuchacze RMF FM i widzowie TVN zapewne doskonale znają Marcina Wronę. Wykształcenie dziennikarza, reportera i amerykańskiego korespondenta budzi zainteresowanie publiczności – a u niektórych nawet wątpliwości. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!

marcin wrona wykształcenie

Prawdopodobnie wykształcenie Marcina Wrony jest przez pewną część widowni kwestionowane ze względu na kontrowersje, jakie wywołał ponad 20 lat temu. Oględnie rzecz ujmując, nie popisał się wtedy dziennikarskim profesjonalizmem. Choć z perspektywy czasu można gorzko stwierdzić, że wobec obecnych „wyczynów” różnych osób pracujących w mediach była to naprawdę drobnostka. Do kwestii głośnej wpadki z prehistorii i pytań o kompetencje jeszcze wrócimy. Zajmijmy się faktami na temat edukacji znanego pracownika telewizji.

Kim z wykształcenia jest Marcin Wrona?

Wykształcenie Marcina Wrony formalnie nie wiąże się z wykonywanym przez niego zawodem, ponieważ nie ma dyplomu z dziennikarstwa. Branża mediów znana jest jednak z tego, że nie wymaga stricte kierunkowego, zawodowego profilu kształcenia. Redakcje wolą samodzielnie uczyć swoich pracowników podstawowych umiejętności technicznych. Bardziej cenią wiedzę i zdolności z innych obszarów, które mogą być przydatne – a takie nasz bohater niewątpliwie zdobył podczas swojej edukacji.

Z wykształcenia Marcin Wrona jest anglistą. Warto wspomnieć, że karierę dziennikarską rozpoczął jeszcze jako student. A na przełomie lat 80. i 90. znajomość języka angielskiego wcale nie była tak powszechna i „oczywista”, jak obecnie.

Marcin Wrona – wykształcenie, ukończone szkoły i uczelnie

Zanim przyszły dziennikarz wkroczył na uniwersyteckie korytarze, ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Tam niewątpliwie solidne podstawy do dalszej nauki, zapewne osiągał też znakomite wyniki. Ale to nie koniec jego drogi edukacyjnej.

Po zakończeniu liceum podjął decyzję o studiowaniu anglistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim – zaczął je w 1988 roku, a wydział filologii angielskiej ukończył w 1995 roku. Godzenie pracy w mediach z wymagającą nauką z pewnością nie było proste. Nie trzeba chyba dodawać, że UJ to najstarsza i jedna z najbardziej renomowanych uczelni w Polsce.

Z czego znany jest Marcin Wrona?

Wykształcenie Marcina Wrony z pewnością ukierunkowało jego przyszłą drogę zawodową. Ktoś, kto perfekcyjnie posługuje się językiem angielskim, jest przygotowany do pełnienia funkcji zagranicznego korespondenta. Marcin Wrona jest znany przede wszystkim z pracy dla RMF FM i telewizji TVN – dla tej drugiej od 2006 roku relacjonuje wszystkie ważne wydarzenia w USA. W tej stacji prowadził też program „Pod napięciem”, z którym wiąże się mniej chlubny epizod kariery w mediach.

W 1999 roku Wrona został uznany za dziennikarską hienę roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (choć rola i prestiż tej organizacji w branży są co najmniej dyskusyjne). To była pierwsza taka antynagroda w historii, uzasadniona w następujący sposób: „Sprowadzenie dziennikarskiej powinności szukania prawdy do pogoni za tanią sensacją, łamiąc etyczne i profesjonalne zasady szacunku dla godności człowieka, instrumentalnie traktując swoich rozmówców – wśród nich dzieci i wydając wyrok, zanim w sprawie wypowiedział się sąd”.

Fot. główna: Piotr Litwic via Wikipedia, CC BY-SA 3.0Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: