Królowa Elżbieta – wykształcenie. Historia, jakiej nie znasz!

Kaja Nowacka

Co wiemy o edukacji królowej Elżbiety? Wykształcenie zmarłej w 2022 roku brytyjskiej monarchini może zaskoczyć niejednego! W artykule wyjaśniamy, czy chodziła do szkoły i czy uczęszczała na studia.

królowa elżbieta wykształcenie

Królowa Elżbieta – wykształcenie w starym stylu

Jakie było wykształcenie królowej Elżbiety II? Niewielu wie, że monarchini, urodzona w 1926 roku, nie miała formalnego wykształcenia. To nie jest błąd! Władczyni, która przeszła do historii jako najdłużej panująca na brytyjskim tronie, była edukowana w domu. Od matki nauczyła się czytać, a zasady pisania, języka francuskiego, gry na pianinie i tańca przyswoiła pod okiem Szkotki Marion Crawford. 

Później, gdy stanęła w obliczu perspektywy zostania następczynią tronu, rozszerzyła swoją edukację. Studiowała historię konstytucji i prawo pod opieką Henry’ego Martena z Eton College, a także poznawała zasady religii pod okiem arcybiskupa Canterbury. Nigdy jednak nie podchodziła do żadnych oficjalnych egzaminów.

Królowa Elżbieta – kim naprawdę była ta wyjątkowa kobieta?

Mimo braku formalnego wykształcenia królowa Elżbieta II zawsze odgrywała kluczową rolę na scenie międzynarodowej. Jej charakter, mądrość i niezachwiana postawa były dla wielu źródłem inspiracji. Podczas II wojny światowej królowa (wtedy jeszcze następczyni tronu) wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej, gdzie zdobywała praktyczne umiejętności, takie jak obsługa pojazdów. Ciekawostką jest, że pomimo prowadzenia samochodu i zamiłowania do motoryzacji, nigdy nie posiadała prawo jazdy.

Jest ostatnią królową bez formalnego wykształcenia. Jej syn, Karol, chodził już do szkoły i jest pierwszym następcą tronu z dyplomem uczelni wyższej. Tak więc, mimo że jej edukacja różniła się od tego, co dzisiaj uznajemy za normę w tej dziedzinie, królowa Elżbieta II była niewątpliwie wykształconą i mądrą kobietą, która na trwale zapisała się w historii.

Fot. główna: Julian Calder via Wikipedia, CC BY 4.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: