Dolph Lundgren – wykształcenie. Jakie studia ukończył twardziel ze Szwecji?

Michał Wójtowicz

Typowy mięśniak i blondyn, to pewnie głupek – czy takie wrażenie robi na tobie Dolph Lundgren? Wykształcenie i osiągnięcia tego herosa kina akcji sprawią, że spalisz się (i swoje dyplomy) ze wstydu! Nie wierzysz? To czytaj dalej!

dolph lundgren wykształcenie

Wykształcenie Dolpha Lundgrena jest równie ekscytujące, jak jego filmy. Szwedzki twardziel, który na ekranie zwykle rozprawia się z przeciwnikami na siłę, w prawdziwym życiu zyskał solidne wykształcenie naukowe. Nie tylko ukończył wiele prestiżowych uczelni, ale także zdobył tytuły naukowe, które mogą cię zaskoczyć. Czy jesteś gotowy na podróż przez edukacyjne ścieżki tego niesamowitego aktora?

Kim z wykształcenia jest Dolph Lundgren?

Wśród wielu pasji, które kształtowały życie naszego bohatera, nauka zawsze zajmowała wyjątkowe miejsce. Do tego trzeba dodać sztuki walki. Występy na planie pojawiły się z czasem, jako konsekwencja wielu różnych wydarzeń. Z wykształcenia Dolph Lundgren jest przede wszystkim chemikiem i inżynierem chemii, a dopiero w drugiej kolejności aktorem. Jako syn ekonomisty i inżyniera, który pełnił ważne funkcje nawet dla szwedzkiego rządu, musiał zapewne spełnić spore oczekiwania. I zrobił to z dużą nawiązką.

Dolph Lundgren to nie tylko naukowiec, ale również utalentowany sportowiec – może i skończył żadnego kierunku na uczelni, ale zdobył wiele stopni wtajemniczenia. Jego wykształcenie sportowe obejmuje judo, gōjū-ryū, kyokushin karate, a także inne sztuki walki, które poznał podczas służby wojskowej. Co więcej, Lundgren osiągnął znaczące sukcesy w karate, zdobywając tytuły mistrza Europy i Australii.

Dolph Lundgren – wykształcenie, ukończone i rozpoczęte szkoły

Żadne ogólnodostępne źródło nie podaje, do jakich szkół podstawowych czy średnich uczęszczał Dolph Lundgren. Wykształcenie wyższe wykuwał w wielu różnych miejscach na całym świecie. W kolejności chronologicznej będą to:

  • Uniwersytet w Clemson;
  • Uniwersytet Stanu Waszyngton – dyplom na wydziale chemii;
  • Królewski Instytut Techniczny w Sztokholmie – dyplom magistra inżynierii chemicznej;
  • Uniwersytet w Sydney – magisterium z chemii.

Dzięki stypendium Fulbrighta miał szansę kontynuować karierę naukowca na prestiżowym Instytucie Technicznym Massachusetts, ale jego losy potoczyły się inaczej. Wszystko przez spotkanie z Grace Jones, wyjazd za narzeczoną do Nowego Jorku oraz prace modela i ochroniarza. Później Dolph Lundgren uczył się aktorstwa w Warren Robertson Theatre Workshop. Nie jest to może prestiżowa uczelnia wyższa, ale dała Szwedowi przynajmniej podstawy do pracy przed kamerą. Nawet jeśli jego role nie wymagały szczególnych umiejętności, a bardziej fizyczności.

Z czego jest znany Dolph Lundgren?

Wykształcenie może nie znalazło praktycznego zastosowania, ale kontynuowanie treningów zapoczątkowanych w wieku 7 lat bardzo się przydało. Dolph Lundgren jest znany przede wszystkim z kariery filmowej. Pierwszym ważnym momentem był jego występ jako radziecki bokser Ivan Drago w filmie „Rocky IV”, za który zdobył nagrodę Marshall Trophy. Ale to rola w filmie „Uniwersalny żołnierz” sprawiła, że stał się ikoną kina akcji.

Postawny Szwed ma stałe miejsce wśród gwiazd lat 80. – na równi z takimi postaciami, jak Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger czy Jean-Claude Van Damme. Nawet jeśli grał zawsze takich samych bohaterów, to na zawsze utrwaliła się jego obecność w tej branży. Pomimo gwiazdorskiego statusu aktora wykształcenie Dolpha Lundgrena jest niewątpliwie nieodłączną częścią jego biografii, która w jakimś stopniu przyczyniła się do jego unikalności w świecie kina.

Fot. główna: Gage Skidmore via Wikipedia, CC BY-SA 2.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: