Szymon Marciniak – wykształcenie. Czy arbiter zdobył tytuł magistra?

Aleksandra Nabierzyńska

Wykształcenie Szymona Marciniaka to temat, który może interesować fanów arbitra. Zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi i jakie ma korzenie nasz znakomity sędzia piłkarski? Wyjaśniamy to w dalszej części tekstu.

szymon marciniak wykształcenie

Mistrzostwa Świata, Liga Mistrzów – te dwa ogromne piłkarskie wydarzenia mają jeden wspólnym mianownik. Jest nim postać słynnego sędziego. Ale kim jest poza boiskiem? Jakie jest wykształcenie Szymona Marciniaka? Zgłębiamy tajemnice życiorysu naszego wybitnego arbitra.

Szymon Marciniak – wykształcenie. Co się za nim kryje?

Co można powiedzieć o wykształceniu Szymona Marciniaka? Nasz ceniony sędzia jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Płocku. Po maturze podjął decyzję o kontynuacji nauki i wybrał studia pedagogiczne na renomowanej Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Aby zostać zawodowym arbitrem, ukończył także kurs sędziowski.

Sędziowska droga Szymona Marciniaka 

Pasja do piłki nożnej rozpaliła się w nim bardzo wcześnie. Już w wieku 21 lat zdecydował się na kurs sędziowski, ale jednocześnie amatorsko grał w piłkę. Stało się jasne, że Marciniak ma w sobie to „coś” i jego ścieżka kariery zaczęła się dynamicznie rozwijać. Debiut na boisku Ekstraklasy miał miejsce, gdy miał zaledwie 28 lat. 

Od tego czasu jego kariera nabrała tempa. Marciniak poprowadził już ponad 350 spotkań w polskiej Ekstraklasie. A wśród nich ważne starcia finałowe Pucharu Polski czy o Superpuchar Polski. Gwizdek Szymona stał się dobrze rozpoznawalny w polskim futbolu, a statystyki mówią same za siebie: ponad 1200 żółtych kartek i przeszło 130 rzutów karnych. Ale to nie wszystko, bo nasz arbiter zasłynął również jako sędzia VAR. W tej chwili jego największym zawodowym osiągnięciem jest rola głównego arbitra podczas finału Mistrzostw Świata 2022. Sędziował też finał Ligi Mistrzów w 2023 roku.

Kiedy następnym razem usłyszysz gwizdek Szymona Marciniaka podczas meczu, pamiętaj – to nie tylko świetny sędzia, ale też człowiek z pasją i ciekawą historią życiową.

Fot. główne: Werner100359 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2023

Popularne wpisy: