Mariusz Walter – majątek. Jakie bogactwo zdobył medialny magnat?

Michał Wójtowicz

Majątek Mariusza Waltera z jakiegoś powodu nie daje Polakom spokoju. Nawet po jego śmierci chcą wiedzieć, jakiej to sumy nie zabrał ze sobą na tamten świat. Przypomnij sobie, co było wiadomo o jego bogactwie.

Jest wiele biznesów i firm, które pozostawił Mariusz Walter. Majątek imponującej wielkości przyniosła mu przede wszystkim działalność medialna. I to bardzo szeroko pojmowana, jak za chwilę ponownie się przekonasz. Im więcej odbiorców, tym większe przychody – możliwości inwestycji i rozwoju, wartość aktywów, a także dywidendy z zysków. A w którymś momencie pojawia się oferta kupna, która definitywnie ustawia całą rodzinę na kilka pokoleń w przód.

Skąd pochodził majątek Mariusza Waltera?

Jest niezaprzeczalne, że wzbogacił się dzięki niezwykłej determinacji i wizji. Wielki skok w budowaniu majątku Mariusza Waltera nastąpił, gdy w 1984 r. wraz z Janem Wejchertem założył holding medialno-rozrywkowy ITI. Przedsiębiorstwo International Trading and Investment szybko zdobyło koncesję na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo, co przyniosło znaczne zyski. Jednak największy sukces miał dopiero nadejść.

W 1997 r. grupa uzyskała odpowiednie koncesje i rozpoczęła nadawanie nowego kanału telewizyjnego. Rozwój TVN uczynił ze stacji jednego z trzech najważniejszych graczy na rynku telewizyjnym. W 2001 r. Mariusz Walter ustąpił ze stanowiska szefa na rzecz swojego syna, Piotra. W 2015 ITI sprzedało TVN amerykańskiej korporacji Scripps Networks Interactive – media podawały, że udziały całej rodziny Walterów były wtedy warte ok. 400 mln zł, a Wejchertów 600 mln zł.

Mariusz Walter – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Bohater naszego tekstu wielokrotnie znajdował się w różnych rankingach najbogatszych Polaków. Zajmował rozmaite miejsca, a wartość majątku Mariusza Waltera ulegała zmianie głównie przez notowania giełdowe jego medialnych firm. W 2004 roku tygodnik „Wprost” umieścił go na 34. miejscu listy najbogatszych Polaków, oceniając jego majątek na 450 mln zł. W 2019 roku Mariusz Walter zajął 100. miejsce na liście najbogatszych według Forbesa, z majątkiem szacowanym na 495 mln zł. Wtedy po raz ostatni pojawiły się informacje o wartości jego gromadzonego przez lata bogactwa.

Z czego był znany Mariusz Walter?

Majątek to nie wszystko. Mariusz Walter był znany przede wszystkim jako współzałożyciel i były prezes Grupy ITI oraz telewizji TVN. Trudno przeszacować jego wpływ na media – w ogromnym przyczynił się do kształtowania polskiego rynku. Jego dokonania jednak nie ograniczają się tylko do telewizji. Był też twórcą nagradzanych za granicą filmów dokumentalnych takich jak:

  • „Autobus z napisem Koniec”;
  •  „Pierwszy. Szósty”.

Początki jego kariery biznesowej są związane z przemysłem medialnym. W latach 70. był jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy i producentów telewizyjnych. Jego twórcze osiągnięcia obejmowały programy, które stały się legendami polskiej telewizji, takie jak „Studio 2” i „Turniej Miast”. Mimo że odszedł w 2022 roku, już chyba na zawsze pozostanie ikoną polskiego przemysłu medialnego. Jego wpływ na ten sektor jest niezaprzeczalny. Walter z pewnością zostawił trwały ślad w historii polskich mediów, a jego majątek jest jednym z dowodów na niezwykłe osiągnięcia.Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: