Bill Gates – wykształcenie. Co studiował twórca Microsoftu?

Aleksandra Nabierzyńska

Czy dla kogoś takiego, jak Bill Gates, wykształcenie w ogóle cokolwiek znaczy? Jego przykład udowadnia, że dyplom to jeszcze nic. Trzeba jednak mieć świadomość, że młody William miał już wtedy naprawdę poważną alternatywę. Poznaj kulisy jego decyzji o studiach!

bill gates wykształcenie

Kiedy prowadzimy rozmowy o Billu Gatesie, wykształcenie „ojca Windowsów” przewija się równie często, co jego bogactwo, technologie i narzekania na jakość stworzonych przez jego firmę produktów. Niektórzy dodają do tego mniej lub bardziej nieprawdopodobne teorie spiskowe. Konkluzja zawsze jest podobna – my mamy dość studiów na trzeciorzędnych w skali świata uczelniach, on zawsze był jednym z najlepszych i najzdolniejszych. I miał też ciekawsze perspektywy podczas przerywania edukacji.

Kim z wykształcenia jest Bill Gates?

Na pewno nie jest typowym absolwentem wyższej uczelni. W zasadzie już używanie słowa „absolwent” byłoby sporym nadużyciem. To prawda, że Bill Gates nigdy formalnie nie ukończył studiów wyższych. Nie znaczy to, że brakuje mu wiedzy. Po prostu nie potwierdza jej żaden dyplom. Za to osiągnięcia mówią same za siebie Ma za to sporo tytułów doktora honoris causa:

  • Uniwersytetu Nyenrode w Breukelen (Holandia);
  • Królewskiego Instytutu Technicznego w Sztokholmie (Szwecja);
  • Uniwersytetu Waseda w Tokio (Japonia);
  • Uniwersytetu Harvarda (USA)
  • Instytutu Karolinska (Szwecja).

Wykształcenie Billa Gatesa to lata niezwykle intensywnego samokształcenia w dziedzinie informatyki, co pozwoliło mu na osiągnięcie sukcesu. Dlatego najłatwiej byłoby go opisać jako samouka w dziedzinie technologii komputerowej. Na pewno nie można zapomnieć o jego zrozumieniu biznesu, które również pomogło mu zbudować jedno z najważniejszych imperiów technologicznych świata.

Bill Gates – wykształcenie, ukończone i rozpoczęte szkoły

Prawdopodobnie najważniejszym etapem na drodze edukacyjnej przyszłego wizjonera była szkoła średnia Lakeside School w Seattle w stanie Waszyngton. To tam odkrył swoje zainteresowanie komputerami i miał możliwości, by rozwijać swoje talenty – nawet jeśli wiele z tych sposobów było mocno nieortodoksyjnych i niezgodnych z programem nauczania.

Następnie Bill Gates rozpoczął studia na prestiżowym Harvardzie, ale po dwóch latach porzucił uczelnię, by założyć Microsoft. Mimo że nie ukończył oficjalnie żadnej uczelni wyższej, to zdobył doświadczenie, które pozwoliło mu stworzyć jedno z najważniejszych przedsiębiorstw technologicznych.

Z czego znany jest Bill Gates?

Wykształcenie może i wydaje się wybrakowane, ale to naprawdę nie była żadna przeszkoda. Edukacja bogacza nie jest typowa, ale to nie jest jedyny niezwykły aspekt jego historii. Bill Gates jest niewątpliwie najbardziej znany jako współzałożyciel Microsoftu, firmy, która zrewolucjonizowała świat technologii komputerowej. Jednak Gates nie jest tylko gigantem technologicznym.

Jest też filantropem, który za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów przekazał miliardy dolarów na różne cele charytatywne. Mimo braku formalnego wykształcenia wyższego zawsze miał pasję do nauki. To było widoczne już w szkole Lakeside, gdzie poświęcał godziny na naukę programowania. Ta pasja do nauki i ciągłego rozwoju przyczyniła się do jego powodzenia. To dowód na to, że wykształcenie, choć ważne, to tylko jeden element składowy sukcesu. Czyż nie jest to inspirujące?

Fot. główna: Governor Tom Wolf via Wikipedia, CC BY 2.0Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2023

Popularne wpisy: