Piotr Kosek – wykształcenie. Edukacja twórcy Astrofazy

Kaja Nowacka

Wykształcenie Piotra Koska to temat, na który bardzo trudno znaleźć jakieś pewne, zweryfikowane informacje. Wiadomo, że to nic związanego z astronomią (i powiązanymi naukami), w której się specjalizuje. Zobacz, co ustaliliśmy!

piotr kosek wykształcenie

Kiedy poruszasz tematy związane z tak złożonymi i skomplikowanymi dziedzinami, jak kosmos, pytania o twoje kompetencje i edukację są całkowicie zrozumiałe. Nie inaczej jest w przypadku Piotra Koska. Wykształcenia kierunkowego nie ma i przyznaje to otwarcie. Swoją wiedzę czerpie z pasji. Czyta książki, ogląda filmy i inne materiały, a potem przedstawia trudne zjawiska w łatwy do zrozumienia sposób. A czego się uczył, zanim został youtuberem i popularyzatorem nauki? Jest kilka drobnych wzmianek w sieci na ten temat.

Kim z wykształcenia jest Piotr Kosek?

Więcej można powiedzieć o tym, kim na pewno nie jest twórca Astrofazy (i pobocznych projektów). Piotr Kosek, pomimo że jest znany jako autor naukowych filmów na YouTube, rzadko dzieli się informacjami o swoim wykształceniu. Można by przypuszczać, że ktoś o tak głębokiej wiedzy z dziedziny kosmologii musiał skończyć co najmniej astrofizykę albo chociaż matematykę, ale rzeczywistość jest inna. Co jest fascynujące, bo pokazuje, że nie musisz mieć naukowego tytułu, aby z sukcesem popularyzować naukę.

Co studiował Kosek?

Z okruchów dostępnych informacji wynika, że Piotr Kosek studiował anglistykę. Kiedy był gościem w programie Dzień Dobry TVN, tak zapowiedziała go prowadząca. Co ciekawe, nie wiadomo, na jakiej uczelni studiował, ani czy zdobył tytuł magistra, licencjata, czy może studia pozostały nieukończone. Jednakże niezależnie od tego, jakie jest formalne wykształcenie Piotra Koska, mężczyzna zdecydowanie udowodnił, że jego wiedza i umiejętność komunikacji są na najwyższym poziomie.

Piotr Kosek – wykształcenie, ukończone szkoły i uczelnie

Informacje na temat konkretnych instytucji edukacyjnych, które Piotr Kosek mógłby ukończyć, są niestety ograniczone. Nie podaje informacji o swoim wykształceniu nawet na swoim profilu w serwisie LinkedIn. A może to część widoczna tylko dla osób z jego sieci kontaktów. W efekcie nie mamy szczegółowych informacji na temat uczelni, na której Piotr Kosek mógł studiować anglistykę.

Jednakże jego wiedza z dziedziny astronomii, astrofizyki i technologii przyszłości wskazuje na ogromne zaangażowanie w naukę na własną rękę. Jego zaangażowanie w tworzenie kontentu naukowego i ogromna wiedza z dziedziny astronomii pokazują, że niezależnie od formalnego wykształcenia, jest on prawdziwym entuzjastą nauki. A zaawansowana znajomość języka angielskiego z pewnością ułatwia zapoznawanie się z nowymi publikacjami i odkryciami czy rozmowy ze specjalistami od szeroko pojmowanego kosmosu oraz astronautyki.

Z czego znany jest Piotr Kosek?

Wykształcenie Piotra Koska niepowiązane z naukami ścisłymi wcale nie musi wykluczać dużej wiedzy czy rzetelności przygotowywanych materiałów. Piotr Kosek jest przede wszystkim znany jako twórca popularnego kanału Astrofaza na YouTube, który od początku 2015 roku dostarcza swoim widzom fascynujące informacje na temat kosmosu, astronomii, astrofizyki oraz nowoczesnych technologii. Od tego czasu ukazało się ponad 1,2 tys. filmów, kanał subskrybują 502 tys. widzów. Do tego dochodzą projekty powiązane, np. AstroChillout.

Astrofaza zdobyła wielką popularność, a jego twórca doczekał się licznych nominacji i nagród, takich jak Grand Video Awards 2017 w kategorii Video Popularnonaukowe czy Tech Awards 2017. 

Mimo braku formalnego wykształcenia Piotra Koska z dziedziny astronomii, jego wkład w popularyzację tej dziedziny nauki jest nieoceniony, a jego osiągnięcia zasługują na najwyższą uwagę.

Fot. główna: zrzut ekranu z filmu „Co się dzieje gdy czarna dziura pożera gwiazdę? – AstroSzort” via YouTube.com – AstrofazaZobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Popularne wpisy: