Przebarwienia na skórze – metody usuwania zmian pigmentacyjnych

Aleksandra Nabierzyńska

Skóra twarzy wystawiona jest na ciągłe działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne. Efektem jest przyspieszone starzenie się skóry i powstawanie przebarwień. Można się przed nimi uchronić, stosując kremy z filtrem. Nie zawsze jednak udaje się uniknąć przebarwień na skórze – wtedy z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej.

Peeling medyczny na przebarwienia

Peeling medyczny to zabieg, który polega na złuszczaniu martwego naskórka przy pomocy specjalnych preparatów kwasowych. Odpowiednio dobrane substancje są w stanie skutecznie zniwelować powierzchniowe przebarwienia. Peeling medyczny polega na nałożeniu na skórę kilku warstw żelu z kwasami, jedna po drugiej, a następnie wmasowaniu całości. Liczba warstw zależy od grubości skóry i stopnia zaawansowania problemu. Na koniec kosmetolog usuwa preparat i nakłada na skórę krem nawilżający. Przebarwienia znikają stopniowo wraz ze złuszczającym się naskórkiem. Do uzyskania optymalnych efektów potrzebna jest seria zabiegów.  

Laserowe usuwanie przebarwień

Kolejnym sposobem na pozbycie się przebarwień jest zabieg laserem pikosekundowym, który wykonamy m.in. w Klinice Miracki w Warszawie. Zastosowana w urządzeniu technologia krótkiego impulsu pozwala na całkowite usunięcie plam pigmentacyjnych w krótkim czasie. Procedura wykonywana jest przez lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Podczas zabiegu pikosekundowy impuls energii dociera do skóry, zostaje pochłonięty przez barwnik zawarty w zmianie pigmentacyjnej i zamienia się w energię kinetyczną. Powstałe podczas tego procesu wysokie ciśnienie rozbija cząsteczkę barwnika skóry na mikroskopijne elementy, które są samoczynnie usuwane przez organizm w ciągu 3–4 tygodni. Dodatkową zaletą laseroterapii jest to, że pobudza syntezę kolagenu w skórze i przyczynia się do jej odmłodzenia. Niektóre przebarwienia znikają już po jednej sesji, inne wymagają serii zabiegów.

Jaką metodę usuwania przebarwień wybrać?

O tym, jaki zabieg na przebarwienia wybrać, powinien zdecydować lekarz lub kosmetolog, po dokładnym obejrzeniu skóry i wykluczeniu u Pacjenta przeciwwskazań do poszczególnych procedur. Nawet najmniej inwazyjne zabiegi mogą okazać się dla niektórych osób niewskazane, dlatego bardzo ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Czasem najlepszym rozwiązaniem okazuje się wykonanie terapii łączonej, składającej się z peelingów medycznych i zabiegów laserowych z zachowaniem odpowiednich odstępów pomiędzy nimi.

Niezależnie od tego, jaką metodę usuwania przebarwień zastosujesz ostatecznie, musisz liczyć się z tym, że do uzyskania optymalnych efektów możesz potrzebować serii zabiegów. A kiedy już uda Ci się pozbyć przebarwień, za jakiś czas mogą one pojawić się ponownie, zwłaszcza jeśli nie zapewnisz skórze właściwej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Takie czynniki, jak zmiany hormonalne (np. w ciąży) czy przyjmowanie niektórych leków mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się plam na skórze nawet wtedy, gdy będziesz unikać słońca. Żaden zabieg nie jest w stanie zabezpieczyć skóry przed ponownym tworzeniem się przebarwień.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, odwiedź Find Beauty Expert.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2024

Popularne wpisy: